Dziennik. Nad jednym zdjęciem z ubiegłego stulecia

tumblr_n3nhipvYnq1t9iipho1_1280(René-Jacques, W okolicach Royan, Charent-Maritime, 1932, źródło: http://www.facebook.com/tkliwinihilisci)

1.

Nie mogę się oderwać od tego zdjęcia, odkąd je zobaczyłem, to jest od dzisiejszego popołudnia w sobotniej kawiarni. Pomyślałem o Hani i Jarosławie, że oni musieli tak właśnie wyglądać, nawet data się zgadza, gdy spacerowali po francuskim wybrzeżu, tom drugi listów. Mogę sobie wyobrażać, bo nie zobaczę ich twarzy. Tak śpieszą się by uciec poza kadr, do własnego życia, do spraw, których ja, patrząc jedynie na zdjęcie, nie mogę się domyślać. Nie mnie (na szczęście!) sądzić o ich szczęściu albo o tym, że wszystko na marne.

2.

Pod halą niewygrzewanie. Plany mają to do siebie, że potrafią się nie ziszczać. Spada na przykład śnieg i boisz się o hortensje albo marzysz o czymś intensywnie, wyobrażasz sobie drogę i śpiewające ptaki, i dom, do którego idziecie, a potem jest takie popołudnie jak to. Popijasz kawę a słońce nie topi się w soku pomarańczowym. Jest zbyt zimne, aby ogrzewać.

3.

W pasjonujący sposób Piotr Nowak pisze o umiejętności nieczytania („Hodowanie troglodytów”, s. 111-126). Podaje tam antidotum na taką ciągłą zachłanność: nieprzeczytane książki, nieobejrzane filmy, nieprzeżyte zdarzenia. Ciągle mało, ciągle mniej czasu, a do przeczytania, obejrzenia i przeżycia coraz więcej.

4.

To musi być historia ze szczęśliwym zakończeniem, tam poza kadrem, dopowiadam sobie, przyglądając się wciąż fotografii znad morza. Ten ich równy krok jak w tańcu, ulotny.

5.

Znów Piotr Nowak (s. 206): „Ulotny człowiek” nie zostawia po sobie, po swoim istnieniu żadnego śladu. Nie buduje katedr, nie wpisuje się do wielkiej księgi myślenia, jest zapomniany już w trzecim pokoleniu (kto zapala świece na grobie swojego pradziadka?)

(22.03.2015)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s