Anna E. Kubiak, Inne śmierci, Universitas 2014

O czym chciałem przeczytać? O tym, że pogrzeb zmienił się ze wspólnotowego obrzędu nad osobą w usługę dla przedmiotu, oferowaną przez wyspecjalizowanych grabarzy w garniturach (i to zmienił się w ciągu tych trzydziestu kilku lat mojego życia, o czym świadczy owa opisywana przeze mnie koszmarna ceremonia1). O tym, że o ile śmierć prywatna zostaje wypchnięta poza obręb rzeczywistości i zlecona specjalistom o wdzięcznych mitologicznych nazwach, o tyle śmierć publiczna jest celebrowana w nieproporcjonalny sposób (całe przystrojone miasto, propozycja nazwania roku czyimś nazwiskiem, złote krzyże zasługi), jakby przez swój publiczny charakter była czymś innym niż tylko śmiercią. O tym, że problemy etyczne wiążą się głównie z tym, że zmieniły się metody ratowania życia i dziś można je podtrzymywać tak długo, że staje się to nieludzkie.

O tym chciałem przeczytać. Anna E. Kubiak napisała parę wstępnych uwag na ten temat, po czym skupiła się na tematach tak niepraktycznych jak filmy gore albo literacka figura seryjnego mordercy. W rozdziale o eutanazji prawie zupełnie pomija głos lekarzy, bądź co bądź kluczowy. Nie mówiąc już o niezbyt ciekawych rozważaniach o portalach żałobnych przy zupełnym pominięciu twórczości żałobnej na youtube.

W gruncie rzeczy autorka jest kompilatorką. Dla potrzeb książki skompilowała swoje stare artykuły. Z kolei te artykuły skompilowała z cudzych cytatów, właściwie bez wniesienia ze swojej strony czegokolwiek oryginalnego. Antropolog kultury, który nie korzysta z badań terenowych: samo w sobie brzmi to dosyć dziwnie.

Jeśli to wstęp do polskiej tanatologii, to w tej dziedzinie jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia.

______

1 O tej ceremonii pisałem tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s