Kari Herbert, Żony polarników, Carta blanca 2011

Na pokuszenie był tytuł i fotografia: „Żony polarników”. Taki odruch po wejściu do księgarni, że będzie ciekawe. Ale teraz wbij sobie do głowy autorze bloga:

Nie kupuj angielskich i amerykańskich reportaży!1 

Bo szkoda jest czasu na czytanie złych książek, kiedy obok czekają te, które – jak ufasz – są dobre. O żonach polarników nie dowiedziałem się wiele, a nawet jak się dowiedziałem, to zaraz zapomnę, bo tekst swym poszatkowaniem nie zachęcał do pamiętania. Zresztą scenariusz za każdym razem był podobny: poznają się, ona macha chusteczką na wybrzeżu, on ma wielkie ambicje, ona się poświęca albo na odwrót pokazuje, że jest coś warta i bez niego, on gubi się gdzieś na białym pustkowiu, ona organizuje wyprawę ratunkową, on coraz bardziej chce coś osiągnąć, odkryć albo zatknąć flagę, ona pisze listy, on umiera, ona zajmuje się jego pamięcią i broni jego honoru po gazetach. A w międzyczasie (to znaczy przed jego śmiercią) on zdradza ją i ona to odkrywa. Koniec „Żon polarników”.

Miło sobie przypomnieć, że się było w Oslo i się zwiedzało statek „Fram” (zamiast czytania mogę polecić).

(Dopisane: Wątek relacji Roberta Peary’ego z Inuitami był jedną z ciekawszych rzeczy w książce. Z jednej strony wykorzystywanie ich pomocy w trakcie wypraw, z drugiej – przedmiotowe traktowanie inuickich kobiet – na zdjęciu inuicka matka jego dzieci w autorskim zdjęciu etnograficzno-erotycznym – czy wreszcie przywiezienie gromadki Inuitów do ludzkiego zoo w Stanach i całkowita obojętność wobec ich powolnego umierania w muzeum).

 

_______

1 Oczywiście są wyjątki. O jednym z nich pisałem tutaj.

(źródło: Robert E. Peary’s book Northward Over the Great Ice, 1886. Courtesy of the University of California Libraries – Internet Archive (za:) http://eskimowives.blogspot.com)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s