Kozmo.blox.pl Pictures presents „Zamieszkajmy razem”

 

Okoliczności: Z J. i J. wybraliśmy się do kina „Praha” za pięć złotych. Śnieg się ładnie komponował z Kłopotowskiego i jej podobnymi ulicami, ale A. nie była zadowolona. Czytała „Łowców głów” i nie zamierzała się cieszyć wychodzeniem w biały wieczór. To jakaś komedia romantyczna? – spytała nonszalancko, stojąc z kwaśną miną w przedpokoju. Tymczasem ja już myślałem o Jane Fondzie, Geraldine Chaplin i Pierre Richardzie.

Film: W scenach w mieszkaniu Jeanne i Alberta w tle widać regał, od góry do dołu wypełniony książkami, taki jak nasz. Więc w pewnym momencie przychodzi zostawić ten regał, nie cieszą cię już książki. Trzeba nauczyć się życia coraz bardziej odzieranego z drobnostek i przyjemności, nauczyć się radości z prostych rzeczy. Moment, gdy najważniejszym słowem staje się „kiedyś”. Odchodzenie.

Wśród filmów o starości, w sposobie patrzenia na bohaterów stanowczo bliższy jest „Miłości” niż głupkowatej opowiastce o hotelu Marigold. Swoich bohaterów traktuje poważnie. Wzruszający jest zapominający wszystkiego Albert czy powoli przygotowująca się do śmierci Jeanne (szczególnie ujmuje ostatnia scena filmu!) Jak dostrzec w tych staruszkach blond gwiazdora komedii (Pierre Richard) i spełnienie erotycznych fantazji lat sześćdziesiątych (Jane Fonda)? Jak my się zestarzejemy? Co będziemy wspominać? Kto z nami będzie?

(Wątek etnologiczny sugeruje, że w społeczeństwie europejskim osoby starsze stały się równie obce i egzotyczne jak plemiona z Nowej Gwinei.)

Słowa klucze: basen, różowa trumna, nagie piersi na fotografii, dzienniczek z nalepkami z butelek win

Ocena: 3,5/4,5

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s