Kozmo.blox.pl Pictures presents „Drogówka”

 

Okoliczności: Sala numer sześć szeleściła, mlaskała i ciamkała. Ta kobieta obok, taka większa, w niebieskim, nachosy i sosy. (Potem pomyślałem, że je, bo smutna a smutna, bo sama).

Film: Istnieje więc inne miasto od miasta tego, w którym jeżdżę metrem. Antymiasto, do którego wejście prowadzi przez bar u Chińczyka. Miasto ku..w i złodziei.

Smarzowskiemu udało się uchwycić to, o czym ciągle w naszych rozmowach: powszechne przyzwolenie na nieuczciwość. Bez uczciwej pracy lotniska zawsze będą rozpadały się pół roku po budowie, asfalt rozpływał po większym deszczu a ustawy nadawały do Trybunału Konstytucyjnego zaraz po uchwaleniu. Ten śmiech w sali numer sześć, ten rechot, nie na miejscu, pewnie dlatego potem ucichł. Rozpoznali siebie w tych wyrzucających śmieci do lasu? Wręczających dwie stówy w prawie jazdy? A może ustawiających przetargi? (A w tle też nasza religijność, która niczemu nie zapobiega, bo ogranicza się do papieskich chorągiewek.)

Poseł Mariana Dziędziela żywcem wyjęty z Wiejskiej lub gabinetu wiceministra. (Dlaczego o „Pokłosiu” mówiono, że antypolski, a o filmie o Antypolsce już nie?)

To A. stwierdziła, że Smarzowski w każdym filmie przyjmuje inny sposób narracji, używa innych środków, a i tak wychodzi mu majstersztyk. Tu niesamowicie wplecione inne sposoby filmowania (z ręki, z komórek, z kamer przemysłowych). Montaż! Thriller godny skandynawskich pisarzy kryminałów.

O ile „Dom zły” albo „Róża” jest narracją o czymś dalekim, o tyle po wyjściu z „Kinoteki” do Miasta-Antymiasta poczułem dreszcze.

Słowa klucze: Plac Wilsona, sajgonki na ostro, ulica Floriańska

Ocena: 4,0/4,0

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s