Kopiuję, bo mądre. Vargas Llosa w Sztokholmie

(Powinny poniższe słowa być nauczane już od gimnazjum, choć ja do literatury dodałbym też kino):

(…) Bylibyśmy gorsi, niż jesteśmy, bez dobrych książek, które czytamy. Bylibyśmy większymi konformistami, mniej niespokojni i mniej niepokorni, a duch krytyki, napęd postępu w ogóle by nie istniał. Podobnie jak pisanie, czytanie jest formą protestu przeciw niedostatkom życia. Ten, kto w fikcji szuka tego, czego mu brak, mówi, bez wypowiadanie tego głośno, a nawet może tego nie wiedząc, że życie takie, jakim jest, nie wystarcza, by zaspokoić pragnienie absolutu, tej podstawy ludzkiej kondycji; że powinno być lepsze. Wymyślamy fikcje, żeby móc przeżyć wiele żywotów, które chcielibyśmy mieć, choć mamy zaledwie ten jeden jedyny.

(…) Gardzę wszelkim nacjonalizmem, tą ideologią lub lepiej: religią, prowincjonalną, krótkowzroczną, wykluczającą, ograniczającą horyzont myśli, skrywającą przesądy etniczne i rasistowskie i uznającą za najwyższą wartość moralną i ontologiczną przewagę przypadkową okoliczność, gdzie się kto urodził.

(…) Nie należy przy tym mylić nacjonalizmu z watą w uszach i jego nienawiścią do „innego”, zarzewia przemocy, z patriotyzmem, uczuciem zdrowym i hojnym, miłością ziemi, gdzie ujrzeliśmy światło, gdzie mieszkali nasi przodkowie i powstały pierwsze marzenia, z rodzinnym pejzażem miejsc, kochanych stworzeń i myśli stanowiących znaki pamięci i tarczę przeciw samotności. Ojczyzna to nie sztandary i hymny, ani apodyktyczne kazania o obowiązkowych bohaterach, lecz garść miejsc i osób zaludniających nasze wspomnienia i barwiących je melancholią (…) 

(źródło: www.wyborcza.pl, przekład M. Stasiński)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s