Kopiuję, bo mądre. Ojciec Ludwik Wiśniewski w Lu.

(Niesłychanie mocne i poruszające słowa. Spodziewam się teraz lawiny donosów, czyim ojciec Ludwik jest szpionem, kim byli jego rodzice, kto naprawdę prowadził – kryjąc się przed esbekami – pierwszą pielgrzymkę z Lu. na Jasną Górę, bo na pewno nie on, a jakiś dyżurny Terlikowski, ewentualnie redemptorysta. Boję się, że zadufany w swoją doczesną władzę Kościół hierarchiczny zbagatelizuje list jak zwykle. Znowu nikt nie wspomni, że król jest nagi.)

(…) Krzykliwe, ksenofobiczne grupy, mające często cechy sekciarskie – a myślę tu m.in. o entuzjastach Radia Maryja, o obrońcach krzyża przed pałacem prezydenckim, o ludziach węszących wszędzie zło – wnoszą w nasze życie ogromny chaos i powodują spustoszenie moralne w wielu ludziach. Aż dziw bierze, że biskupi zdają się tego nie widzieć. Może szkoda, że tak rzadko zasiadają w konfesjonałach – tam widać owo spustoszenie i widać jasno, skąd ono płynie.

(…) Nasza mowa jest zazwyczaj negatywna. Piętnujemy „zgniliznę” przychodzącą oczywiście z Zachodu, ujawniamy „sprzysiężone siły” chcące zniszczyć chrześcijaństwo – ale nie potrafimy przemawiać z miłością do zagubionego człowieka. Polski Kościół czeka wielka praca nad językiem, którym przemawiamy do wiernych.

(…) To prawda, z komunizmu Kościół polski wyszedł silny. Z biegiem jednak lat pojawiły się zjawiska, które powinny napełnić nas troską, a może nawet wstydem. I zabrakło nam refleksji. My, ludzie Kościoła, a zwłaszcza duchowni, uważaliśmy, że jesteśmy ciągle wspaniali, zwycięscy i że należą się nam oklaski, a nawet przywileje. Nieżyjący już ks. Józef Tischner próbował księży i biskupów sprowadzić na ziemię. Okrzyknięto go liberałem i odtąd słowo „liberał” stało się przekleństwem i synonimem „lewaka” (…)

(źródło: http://www.wyborcza.pl)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s