Siedem grzechów głównych: nieczystość

(„Antropologia nieczystości. Studia z kultury sanitarnej Wa.” autorstwa W. K. Pessela jest interesująca, chociaż nigdy nie mogłem zdzierżyć Mary Douglas. Kolejna po „Homo Wa. Przewodniku kulturalno-historycznym” pozycja [sic!], która stara się zgłębić szaletów życie intymne. Po wyczerpujących opisach rządów Starynkiewicza i Starzyńskiego, opis Wa. zimnowojennej nieco skąpy.)

Anonimowy F.R., cytowany w monografii, pisał:

Jak widzimy, judaizm i materyalizm, talmudyzm i rozum czysty, szerząc zniszczenie rolnictwa w Królestwie Polskim, tem samym wyniszcza środki do życia (…). Czyli szkody wyrządzane kresom zachodnim państwa przez poganizm cywilizacyjny i kapitalizm żydowski niosą klęski ekonomiczne centrum (…). Wśród nawozu i siana, wśród bydląt i prostaczków Odwieczna Mądrość nawiedziła ludzkość, zrujnowaną przez teorye i doktryny czystego rozumu.

Wbrew pozorom, artykuł nie dotyczył referendum konstytucyjnego z 1997 roku albo tego ws. akcesji do Unii Europejskiej w 2003, ale budowy kanalizacji w Wa. Ksiądz Czesław S. Bartnik by się nie powstydził.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s