Spacerownik po Rossmannach Wa.

11_swietokrzyska__rondo_onz

Nasz spacer zaczynamy od ROSSMANNA na rogu Alei Jerozolimskich i ul. Lindleya, tuż przy placu Starynkiewicza (dojazd tramwajami: 7, 8, 9, 22, 24, 25). Sklep wznosi się w modernistycznym budynku położonym w pobliżu zabudowań Szpitala Dzieciątka Jezus i kościoła św. Alojzego. Główna witryna sklepu znajduje się przy Alejach Jerozolimskich. Idąc wzdłuż niej kierujemy się w stronę Zachodniego Rejonu Centrum Wa.

2_jerozolimskie__plater

Mijając skrzyżowanie Chałubińskiego/ Jana Pawła II z Alejami Jerozolimskimi, znajdujemy się przed drzwiami ROSSMANNA zajmującego znaczną część parteru ukończonego w 1989 r. kompleksu centrum LIM (nad którym góruje Marriott). Do tego ROSSMANNA najczęściej uczęszczał autor bloga, gdy jeszcze pracował w pobliżu.

3_jerozolimskie__stacja_centralna

Po przeciwnej stronie (dojście przejściami podziemnymi) kolejny ROSSMANN, często odwiedzany przez turystów. Znajduje się on w głównej hali stacji centralnej (należy wyjść z podziemi schodami do hali głównej, a następnie skręcić w prawo, aby znaleźć się w jego wejściu). Wychodząc ze stacji centralnej, kontynuujemy spacer wzdłuż Alei Jerozolimskich.

4_marszalkowska__hoza

Po dojściu do skrzyżowania z Marszałkowską, skręcamy w kierunku Pl. Konstytucji, kierując się chodnikiem po lewej (patrząc od północy) stronie jezdni. Kolejnego ROSSMANNA znajdujemy po ominięciu kilku przecznic, w pawiloniku mieszczącym m.in. Węgierski Instytut Kultury. Sklep dość skromny, ale oferujący pełen asortyment. Aby dotrzeć do kolejnych interesujących nas obiektów, wsiadamy w tramwaj linii 4 lub 36 na przystanku Hoża.

5_marszalkowska__trasa_lazienkowska

Wysiadamy na trzecim przystanku (Trasa Łazienkowska). Ten ROSSMANN, jeden z dwóch w Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, zwraca na siebie naszą uwagę. Przepięknie położony w narożnej (zaokrąglonej) kamienicy socrealistycznej. Zakochane pary, udając się do kina „Luna”, tutaj często kupują toffifie.

6_nowowiejska

Z ROSSMANNA przy Marszałkowskiej kierujemy się w stronę charakterystycznych wież Kościoła Zbawiciela, leżącego przy placu o tej samej nazwie. Na nim skręcamy w lewo w ulicę Nowowiejską. Zaraz za rogiem, odkryjemy charakterystyczny neon. Po zwiedzeniu obiektu, proponujemy wrócić metrem ze stacji Politechnika do stacji Centrum.

7_marszalkowska__zlota

Na powierzchnię wychodzimy północnym wyjściem ze stacji i stajemy naprzeciw ROSSMANNA, znajdującego się w podziemiach Domu Towarowego „Sawa” (zbudowanego w latach sześćdziesiątych XX wieku). Istnieje też możliwość zrobienia zakupów w znajdującym się po sąsiedzku Carrefourze. Następnie, kierujemy się w stronę Alei Jerozolimskich. Za Rotundą, skręcamy w lewo.

8_krucza

Idąc wzdłuż ruchliwej ulicy, dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Kruczą. Po skręceniu w lewo, znajdujemy się przed drzwiami ROSSMANNA. Pomieszczenia są dość ciasne, zwłaszcza dostęp do artykułów gospodarstwa domowego bywa utrudniony. Mijając witrynę ROSSMANNA kierujemy się do ulicy Chmielnej.

9_chmielna

Skręcamy w biegnący do Nowego Światu odcinek ulicy Chmielnej. ROSSMANN znajduje się w pobliżu skrzyżowania z Nowym Światem w żółtej kamieniczce. Charakterystyczny jest brak neonu na białym tle. Czerwone literki przyczepione są do fasady kamienicy. Po zwiedzeniu obiektu, dochodzimy do Nowego Światu. Przed nami długi, nieciekawy (pozbawiony ROSSMANNÓW) odcinek. Możemy go skrócić wsiadając w któryś z autobusów i podjeżdżając jeden przystanek (z Foksal na Ordynacką). Następnie, skręcamy w lewo w Świętokrzyską. Idziemy prawym chodnikiem (pod budynkiem Ministerstwa Finansów.)

10_swietokrzyska__mazowiecka

Kolejny ROSSMANN znajduje się na wysokości Prudentialu, w budynku o peerelowskiej proweniencji. Ciekawostką może być interesująca kwiaciarnia znajdująca się naprzeciw sąsiedniego budynku. Wychodząc, kontynuujemy spacer ulicą Świętokrzyską, mijając stację metra, sklep z utensyliami kuchennymi oraz bułgarską galerię.

11_swietokrzyska__rondo_onz

Po kilku, może kilkunastu minutach dochodzimy do ostatniego odwiedzanego przez nas obiektu. ROSSMANN w bloku w pobliżu Ronda ONZ wpasowuje się w sąsiedztwo sklepu Patera z czerwonym neonem. Po zwiedzeniu tego obiektu kończymy wycieczkę. Do centrum możemy wrócić bądź na piechotę (stacja centralna jest w odległości dziesięciu minut), bądź tramwajami linii 16, 17 i 33.

(Urzędnicy po godzinach wcale się nie nudzą, jak widać.)

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s