księgarnia 17/23

Lewis Hine, Mechanik w elektrowni, 1920-1921, Brooklyn Museum. Bardzo trudno znaleźć inną ilustrację z pompą z lat dwudziestych.

Ernest Hemingway, Wiosenne wody, tłum. Adam Pluszka, Marginesy 2023:

Człowiek idzie Krakowskim Przedmieściem, czyta i się śmieje. Idzie do pracy w Polsce i się śmieje. Czy to normalne? Chyba nie. Idzie do nero, tłumaczy na mesendżerze. Sprawdza posłowie: Hadley się nie śmiała (s. 123).

Na pozór czyta się jak pisaninę w pijanym zwidzie, w takim, gdzie wątki łączą się i pętlą. Życiorysy bohaterów ulegają cudownym metamorfozom, Deus ex machina pojawiają się dajmy na to generałowie. Całość okraszona jest retorycznymi refleksjami, w końcu – jak twierdzi R. – alkohol jest depresantem. W fabryce pomp słychać indiańskie okrzyki wojenne. Zabawa przy lekturze robi się przednia.

Dopiero wspomniane posłowie po tej krotochwilnej narracji, naprowadza czytelnika/czkę na właściwy kontekst:

Jest w genialnym „Amadeuszu” Formana scena, w której rozchichitany Wolfie przedrzeźnia (zdaje się, że po pijaku) Salieriego obserwującego wszystko spod maski. Tym właśnie są „Wiosenne wody”: przedrzeźnianiem przez rozchichotanego Ernesta swojego mentora, Sherwooda Andersona. Analogia z Mozartem jest zresztą głębsza. Obaj: i Mozart, i Hemingway, przyćmili swoich poprzedników. Może i nieetyczna to powieść, ale za to świetnie napisana (patrz: powyżej).

– Rozpoznaje, ksiądz? – pyta sędziwy Salieri niedoszłego spowiednika, odegrawszy kilka taktów swojego utworu. – Nie, niestety.

Wymień proszę jakiś tytuł Sherwooda Andersona (zadanie nie dotyczy filologów angielskich).

Ale jest jeszcze coś. Skoro zaczytuję się od roku Hemingwayem w nowej serii „Marginesów”, idę od razu za radą tłumacza, żeby odkryć w bohaterkach zakamuflowane Hadley i Pauline. Wtedy już rozumiem, czemu pierwsza z nich się nie śmiała. I ja (#teamHadley) przestaję się śmiać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s