dziennik 46/22

Ljubow Panczenko, 1967, Muzeum Ruchu Ukraińskich Dysydentów Sześćdziesiątników, źródło: http://www.facebook.com/DailyArtMag. Nie dodawałem obrazów do dziennika od początku wojny, nie czytałem książek, uważałem, że to już nieważne. Ale może tylko sztuka ma szansę nas ocalić, bo – patrz poniżej – przecież nie kościół. Sztuka ma szansę przetrwać, chociaż Ljubow Panczenko zmarła z głodu w okupowanej Buczy.

Pisałem o Franciszku, a właściwie o Bogu w środku pandemii:

Bóg zasnął.

Teologia śpiącego Boga jest bardzo trudna. Oczekujesz prostych odpowiedzi, takich jak dają gadające matki boskie, a Franciszek wie, że to fałszywe pocieszenia. Nadeszła noc ciemna taka jak u Teresy albo Jana. Bóg zasnął, usunął się z naszych dziejów, na próżno myśleć, że odpowie. Hans Jonas (i wielu innych) usiłują odnaleźć Boga w Auschwitz i po nim. Bóg zasnął.

Czytam te zdania i trochę mnie to pociesza (czyli emocjonuję się własnym tekstem?) Zasnął teraz całkiem i papież też śpi. Papież, który nas boli. Boli, bo chwytaliśmy się go jak ostatniej nadziei kościoła, a w chwili próby zawiódł tak jak inni przedtem. Potępiają go przecież jego własne słowa – my już nie musimy: pasterz, który nie pachnie owcą.

W ich świetle każda próba usprawiedliwienia (a znajdują się, wprawdzie nieliczni, którzy chcą wyjaśniać i tłumaczyć) skazana jest na porażkę. Owce dzisiaj pachną krwią. Gładkich formułek może użyć najemnik, ale nie pasterz.

A myśmy się spodziewali po Lampedusie i Lesbos. A myśmy uwierzyli: tej wiosny-wojny rozumiemy więcej. Jeśli nie ma już na insta konta F., jaki sens ma przyglądanie się kontu jej imiennika, Franciszka? Gdzie był, kiedy ciężkie bomby spadały na Mariupol?

(Kolejny z symptomów kryzysu kościoła: systemu, który czyni nas grzesznikami i chce modelować nasze sumienia, takowego samemu nie posiadając).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s