dziennik 43/22

1.

w sobotę rano pan od kłamstw występuje przed wielkimi bilbordami, które rozjadą się po europie. sondaże le pen spadają (jazda na bombach po warszawie nie pomogła zupełnie), trzeba przystąpić do realizacji planu b rozbijania unii od środka. pan od kłamstw opowiada o złej europie, która nie pomaga ukrainie. nad nim wysoko leci rosyjski ił, wioząc paliwo do węgierskiej elektrowni. niezależni rządowi eksperci nawijają o złych niemcach – za każde wspomnienie o niemczech o ułamek wzrasta im premia.

2.

nasi funkcjonariusze od historii przekonują, że rosja jest komunistyczna. bardzo to wygodne, bo pozwala opowiadać, że zawsze było się przeciw. timothy snyder w świetnym eseju przywołuje ukraiński termin raszyzm. podobnie jak inne faszyzmy, karmi się on narodem i historią, z domieszką boga. pisze snyder:

kult liderów i umarłych, korporacyjne państwo, mityczna przeszłość, cenzura, teorie spiskowe, scentralizowana propaganda i teraz wojna na wyniszczenie. nawet jeśli słusznie zastanawialiśmy się, czy można mówić o faszyzmie w odniesieniu do zachodnich partii i polityków, mieliśmy skłonność do przeoczenia naczelnego przykładu odrodzenia faszyzmu, czyli rządów putina w federacji rosyjskiej.

tak bardzo baliśmy się tego terminu, tutaj w naszym kraju z kultem umarłych, mityczną przeszłością, zaczątkami cenzury, teoriami spiskowymi, scentralizowaną propagandą i liderem nie wahającym się wyprowadzić wojsko przeciwko protestującym kobietom, że opowiadamy teraz bajkę o komunizmie, żeby oddalić wszelkie niezamierzone podobieństwa.

3.

zdjęcie: putin modli się w cerkwi. przecież prowadzi wojnę – o czym zapominamy – w imię ewangelii i obrony wartości, które nam są drogie. z całą pewnością ten depozyt moralny, który jest dzierżony przez kościół, to jedyny system moralny, który jest w (…) powszechnie znany. jego odrzucenie to nihilizm. drogiemu bratu cyrylowi życzenia wielkanocne składa papież.

inne zdjęcie: cmentarzyska rozstrzelanych samochodów z wielkimi napisami діти.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s