Agnieszka Jelonek, Koniec świata, umyj okna

Renato Guttuso, Kobieta w oknie, 1942, Muzeum MART Rovereto, źródło: https://artsandculture.google.com

Domyślacie się zapewne, co mnie skusiło, pominąwszy zachęcająca okładkę (projektu Bartosza Szymkiewicza). Koniec świata. Znowu koniec świata, kolejny w tym roku, w którym czytanie o końcu świata jest jak najbardziej na czasie. Koniec świata – rzekłbym – jest trendy.

Fragment o nim nie zawodzi. Nie mówimy oczywiście o eschatologii, jest to kieszonkowy koniec świata, taki, na który możemy się natknąć nagle i boleśnie. Znajduje się gdzieś w połowie książki i jest to proza wyrazista, mocna. Esencja, która nadaje się do cytowania w całości lub – jak poniżej – we fragmencie:

Wszystko, co zdarza się innym, nie zdarza się nam. A czasem się zdarza. Samoloty spadają, samochody wjeżdżają w ludzi na pasach, a ktoś, kogo kocham, zakochuje się w kimś innym (s. 59).

A czasem się zdarza – to jest wnętrze lęku. Jak byłem dzieckiem połykałem małe przedmioty. Znaczy się żadnego nie połknąłem, ale pamiętam jak siedzę w pokoju w R. i przyglądam się plastikowym – wielkości zapałek – literkom i cyferkom, a potem wybiegam z histerią, że kilka połknąłem i że zaraz umrę. Żyję do dziś i dalej połykam literki, teraz pewnie bardziej w przenośni. 

Po wnętrzu lęku oprowadza nas, którzy go (wciąż albo już albo jeszcze) nie odczuwamy, główna bohaterka. Fabuła rwie się i faluje jak przestrzeń doświadczana w ataku paniki. „Koniec świata, umyj okna” jest w tych fragmentach przejmujący.

A jednak, gdy bohaterka wyrusza do Indii (?), przestaję współodczuwać. Motyw orientalnej podróży i takiegoż romansu jest jak zdjęcie zachodu słońca nad morzem. Czyżby zwiodła mnie literatura, dałem się unieść konwencji?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s