Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz, Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy

79d38bf3-1c6d-4872-99c6-c142b88c7df4
Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz, lata 70., źródło: https://www.polityka.pl/galerie/1681922,1,najlepiej-w-zyciu-ma-twoj-kot-najlepsze-fragmenty-z-korespondencji-szymborskiej-i-filipowicza.read

 

Zachęciła mnie do Szymborskiej i Filipowicza J. podsyłając co smaczniejsze kąski. Rzeczywiście oboje korespondenci są mistrzami formy epistolarnej. To są zresztą zupełnie inne listy niż korespondencja Jarosława: obfita i ciężka, tymczasem tutaj większe listy zaznacza się tytułem wielki list. Niektóre to wyklejanki z dopiskiem, w innych w najlepsze trwa zabawa ze stylem. (Nauka o listach coraz szybciej, o zgrozo, zbliża się do archeologii). Ale miałem wrażenie, że ten, dość intymny w gruncie rzeczy zbiorek, jest jeszcze za świeży. Jeszcze nie byliśmy gotowi, żeby grzebać w cudzym biureczku.

Wisława nie zdradza nic ze swojej sztuki pisania, choć to akurat byłoby ciekawe, już więcej Kornel. Te listy w treści są zupełnie zwyczajne. Dużo dowiadujemy się o życiu wędkarzy i kolekcjonerów pocztówek – ich dwa lejtmotywy, pomijając oczywiście uczucie. Ono jest nadzwyczaj dyskretne, toczy się pomiędzy niemiarowymi szczupakami i kolejnymi wizytami w antykwariatach. Dygresja osobista: pomyślałem o I. i H., o brydżu z przyjaciółmi, mocnej kawie i numerach „Działkowca”, mieli w sobie coś podobnego do W. i K. z „Listów” (a może na odwrót, może to W. i K. byli podobni do nich?)

(Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz, Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy, Znak 2016)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s