Miranda July, Pasujesz tu najlepiej, Pauza 2019

MirandaJuly

(Ilustracja z książki „The fountain of youth, or, Personal appearance and personal hygiene”, 1905, źródło: archive.org)

Zabieram się do pisania o Mirandzie July jak pies do jeża. Co więcej, czeka na mnie jeszcze jeden tom jej autorstwa, zakupiony, gdy myślałem, że to trafiona proza. Tymczasem ten zbiór opowiadań to najdziwniejsza rzecz, którą ostatnio czytałem, czasem z dużym wysiłkiem. Przyznam: wolałem wyglądać przez okno tramwaju.

Z całą pewnością ta proza ma płeć: w każdym z opowiadań narratorką jest neurotyczna kobieta z zaburzonym życiem seksualnym. Ta powtarzalność perspektywy męczy, zwłaszcza, gdy porównuje się ją z ostatnio czytaną Sylvią Plath. Narratorka „Szklanego klosza” jest szczera, zupełnie inaczej niż bohaterki z „Pasujesz tu najlepiej” – jakby Miranda July eksperymentowała umieszczając w różnych scenografiach tę samą marionetkę.

Właściwie z całego tomu warto przeczytać (lub zapamiętać jak się przeczytało wszystko) dwa opowiadania:

Czarna i absurdalna „Drużyna pływacka”, w której grupa staruszków w strojach kąpielowych – pod kierunkiem, oczywiście zgadliście, neurotyczki macha na sucho rękami w pokoju udającym basen. Zamyka się w tej króciutkiej prozie cały smutek samotności i starości, pogłębiany jeszcze tym, że rzecz dzieje się w jakimś samotnym pustynnym miasteczku, w dodatku w przeszłości, co oznacza, że trójka bohaterów – ze smutkiem stwierdza nasza neurotyczka – nie żyje.

Kończące tom „Jak opowiadać historyjki dzieciom” jest historią coming-of-age widzianą z perspektywy dorosłej przyjaciółki domu (jak się domyślacie: neurotyczki z zaburzonym życiem) perfekcyjnie pokazującej jak zmienia się relacja z dzieckiem: od przywiązania przez dojrzewanie aż do odchodzenia i zerwania. Bardzo melancholijny dla mnie w tym ton.

Moją prywatną miarą jakości prozy jest liczba cytatów, które chciałbym zachować. Nic nie zapisałem, może dlatego nie potrafię zachęcać do Mirandy July.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s