Tomasz Mann, Niemieccy słuchacze!, Ossolineum 2018

1280pxRoyal_Air_Force_Bomber_Command_19421945._CL3400_400x400
(Hamburg w czasie operacji Gomora, 1943-1945, kol. Imperial War Museum, https://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205023601)

W pewnych ustach mianowicie nawet prawda staje się kłamstwem, narzędziem oszustwa, a w rzeczy samej nie można ohydniej kłamać, niż posługując się prawdą (s. 122).

Powyższe słowa wypowiadane w eter opisywać mają nazistowską propagandę, ale równie dobrze pasują też do tego, co nazywamy dziś post-prawdą. Czytam Manna w dziwnych dniach, kiedy okazało się, że zdolni jesteśmy do przemieniania brudnych słów w bestialskie czyny. W pewnych ustach nawet opis tego, co się zdarzyło, staje się narzędziem oszustwa.

Budzi nas algorytm. Podpowiada nam, co warto przeżyć tego dnia. Inny algorytm dla tych z prawej, inny dla tych z lewej strony. Odrębne opowieści z dwóch Polsk. Tylko rzeka pośrodku ta sama, mętna.

Tomasz Mann wybiera rolę inną niż Jarosław. Nawet nie to, że sprzeciwia się totalitarnej władzy jest istotne, ale to, że stawia się poza czy też ponad narodem. Przyjmuje amerykańskie obywatelstwo i zza oceanu udziela się w wojennej propagandzie przeciw reżimowi. Nie żyć w kłamstwie – tutaj prowadzi do radykalnego kroku, niezrozumiałego nawet dzisiaj, w Polsce, w której rzekomy patriotyzm oślepia i zaślepia.

Stanąć naprzeciw swojego narodu i powiedzieć wprost prawdę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s