Emilios Solomou, Dziennik zdrady, Książkowe Klimaty 2015

Knossos_fresco_women_400x400
(Fresk z pałacu w Knossos, źródło: en.wikimedia.org)

Z „Dziennikiem zdrady” autor bloga ma pewien kłopot. Czasami – może to wrażenie po dwóch mocnych kawałkach amerykańskiej prozy o fenomenalnym języku i nieoczywistej fabule – wydawał się on romansidłem ubranym w pseudonaukowy anturaż. Oto na samotną wyspę w Archipelagu Cykladzkim przybywa starzejący się archeolog. Pierwsze akapity są kuszące: łatwo wyobrazić sobie białą wioskę z niebieskimi dachami i rybackimi kawiarniami na nabrzeżu, ale zaraz potem pojawiają się retrospekcje, emocjonalne rozchwiania i wybory zupełnie jak w melodramacie o niezbyt wciągającej fabule. Niemniej pewien zakręt w kompozycji powieści (zdrada na czym polega, byłaby tutaj najgorszą ze zdrad), czyni ową opowieść możliwą do zniesienia.

Z drugiej strony momentami (nie wiem, czy nie zależą one od nastroju autora bloga) aż chce się stwierdzić, że jest to świetne studium o ludzkich uczuciach. To te fragmenty, kiedy chce się powiedzieć: ale to prawdziwe! Któż jednak po – wspominanym w „Dzienniku” – Prouście powie coś więcej o zapamiętywaniu uczuć i ich zapominaniu? Bohater Emiliosa Solomou nie jest wyjątkowy.

Może dlatego fragment, który wynotowuję nie mówi wcale o uczuciach ani nawet o Morzu Śródziemnym, ale o dzisiejszej Polsce. Polska też nie jest wyjątkowa:

Potem nastąpiło bogoojczyźniane kazanie na temat roli szkoły, właściwego wychowania, prawosławia, korzeni i patriotycznych wartości, ojczyzny, którą „trzeba ustrzec przed hańbą i ateizmem komunizmu, przed czerwonym potworem, dla którego nie istnieje żadna świętość” (s. 271).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s