Jerzy Vetulani, Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice, Homini 2014

Od czasu do czasu lubię przeczytać książkę, która przywraca mojemu życiu naukowe ramy. Czasy nastały bowiem antyracjonalne (nawet nie irracjonalne, ale właśnie anty-). Inaczej się nie da wytłumaczyć tych fatalnych wyborów politycznych, jeszcze w Europie jak w Europie, ale za oceanem. Człowiek myślący z całym bagażem doświadczeń, nie tylko nauk społecznych, ale również ścisłych, człowiek logicznie rozumujący nie może uwierzyć w bzdury, w hasła, w banały, w zaprzeczające prawom fizyki opowieści o katastrofach lotniczych itd. itp. Temu służy mi Vetulani: tłumaczy rzeczywistość na sposób racjonalny.

Cóż z tego, że mało rozumiem. Rozkoszuje się nazwami części mózgu. Pozostają mi z potem anegdotki, które lubię opowiadać. Najczęściej o zwierzątkach. Ta moja ulubiona w „Mózgu” jest o nornikach (z następnego tomu będzie o srokach):

Nornik preriowy jest monogamiczny i tworzy pary, w których oboje rodzice współpracują przy opiece nad potomstwem, nornik łąkowy zaś jest promiskuityczny i nie wykazuje przywiązania do partnerki, z którą ostatnio kopulował. Otóż odkryto, że u nornika preriowego w części mózgu zwanej brzuszną gałką bladą występuje wiele receptorów VR1, reagujących na wspomnianą już wazopresynę. Receptorów tych prawie nie ma w gałce bladej nornika łąkowego. Jeżeli jednak, metodami biologii molekularnej, „zakazi się” gałkę bladą nornika łąkowego receptorami VR1, jego charakter się zmienia – dawny hulaka preferuje partnerkę z ostatniej nocy i nie tuli się do wprowadzonej do klatki „tej trzeciej”, a nawet opiekuje się potomstwem (…). Umoralnienie norników metodami molekularnymi stało się faktem (s. 150-151).

(Jedyne, co denerwuje w tomie to słaba redakcja: niektóre teksty powtarzają się, co oczywiście pozwala je sobie lepiej utrwalić).

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s