Tadeusz Zieliński, Rzym i jego religja, Pomarański i spółka 1920

Są trzy powody, dla których pojawia się tutaj Tadeusz Zieliński kupiony na allegro z pieczęcią gimnazjum żeńskiego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Po pierwsze, autor bloga nadal zajmuje się amatorsko antykiem. Wywód Zielińskiego dotyczący ewolucji religii Rzymu od immanencji do transcendencji a w końcu do przyjęcia chrześcijaństwa jest klarowny i piękny w swej logice. Czytanie jasnych słów w czasach, gdy panuje słów dewaluacja, jest czystą przyjemnością. Na przykład:

Możemy zaniechać wszelkich praktyk pobożności, możemy wyrzec się wszystkich dogmatów, stanowiących pewne wyznanie, możemy nawet utracić wszelką wiarę, a mimo to pozostaniemy religijni póty, dopóki w ujmowaniu wszechbytu zastrzegamy pewną dziedzinę dla tego, co Niepoznawalne (s. 3).

Po drugie, Tadeusz Zieliński jest towarzyszem Jarosława w jego podróżach po Europie. Obaj są członkami Międzynarodowej Unii Intelektualnej. Zieliński jest wówczas autorytetem, zaś Jarosław młodym, aspirującym Europejczykiem. Unia zawiedzie go do Heidelbergu, wielkiego miłosnego i poetyckiego przeżycia (w tle wiersze Stefana George’a). Kiedy Unia okaże się narzędziem niemieckiej polityki ostrożny Jarosław odsunie się, wprost przeciwnie do Zielińskiego.

Bo, po trzecie, w całych dotychczasowych rozważaniach o uległości wobec władzy, nie może zabraknąć tej postaci. Wielki umysł zafascynowany Niemcami, również w ich hitlerowskiej odsłonie: polski Heidegger. Po zajęciu Polski Zieliński wyjeżdża do Niemiec, tamże umiera (odwiedza jego grób Huelle, tutaj, którego lektura bezpośrednio inspiruje moje poszukiwania).

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s