Vaclav Havel, Obywatel kultury, Agora 2016

Czytanie Havla to jest czyściec dla autora bloga, który w czyściec nie wierzy. Oportunizm odbija się w lustrze Havlovego idealizmu i powoduje nieprzyjemne wyrzuty sumienia, spełzające od gardła do żołądka i umiejscawiające się w zwojach mózgowych. Pisze Havel:

Wciąż żyją wśród nas ludzie zdolni do podjęcia egzystencjalnej odpowiedzialności za własną prawdę, ludzie gotowi płacić tak wysoką cenę za własny ideał życia (s. 305).

Gorzkie słowa dla oportunisty (choć lekcja życia Havla uczy, że to nie idealiści wygrywają, ale właśnie ci oportuniści, niezdolni do podjęcia odpowiedzialności za własną prawdę, ludzie-ryby płynące z prądem).

Havel uświadamia jeszcze coś. Zachorowałem na astmę (co wrażliwszych Czytelników i Czytelniczki uprzedzę, że to metafora, nie należy mylić autora bloga z jego narratorem). Astma to jest ten stan, w którym kłamstwo miesza się z prawdą. Tu nie ma wielkich uniesień, represji i czołgów na ulicach, jest codzienność, do której można przywyknąć tak bardzo, że się nie zauważa utraty oddechu. Astma: koniec polskiego roku dwa tysiące szesnastego.

Wypisuję za to coś, co bardzo lubię. Wyimek z interpelacji posła Pruzinca o reżyserach filmowych: Pytamy się – tych pracowników resortu kultury – jak długo jeszcze wszystkim uczciwie pracującym będą zatruwać życie, ja długo jeszcze będą deptać zdobycze socjalizmu, jak długo będą grać na nerwach robotników i chłopów (…) płacimy bajońskie sumy wrogom wewnętrznym, pozwalamy im deptać i niszczyć owoce naszej pracy.

Astma: i ja odpisuję na podobne interpelacje. Poseł M. nie różni się bowiem niczym od posła Pruzinca. I to spostrzeżenie jest w całym zbiorze dla mnie chyba najsmutniejsze.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s