Michael Herr, Depesze, Karakter 2016

HorstFaas8_400x400

(Horst Faas, Amerykańskie helikoptery osłaniające piechotę Wietnamu Południowego, 1965, źródło: http://edition.cnn.com/2014/06/19/world/gallert/iconic-vietnam-war-photos; Coś niesamowitego, te małe śmigłowce to była najpiękniejsza rzecz, jaka latała po Wietnamie (…), wisiały sobie nad bunkrami jak osy nad gniazdem. Seks normalnie (s. 186)).

Czytam mięso:

W Chu Lai paru marines pokazało mi człowieka, który – przysięgali na Boga, sami widzieli – zadźgał bagnetem rannego żołnierza WAL, a potem oblizał klingę do czysta. I jeszcze taka słynna historia: reporterzy spytali cekaemistę ze śmigłowca, jak może strzelać do kobiet i dzieci, a on im na to: „Bez problemu, po prostu się za bardzo nie przyglądam” (s. 42).

„Nie ma nic lepszego, siedzisz tam na górze, na sześciuset metrach i jesteś bogiem, puszczasz w ruch karabiny i szczasz na nich ołowiem, wbijasz ścierwo w groblę, nie ma normalnie nic lepszego” (s. 73).

Nie ma w tym mięsie owych cech pozytywnych, takich jak patriotyzm, ofiarność, poświęcenie, które zapełniają prawicowe fantazje i które pewnikiem trafią do nowych podręczników. Nie, nie opowiadajcie dzieciom, że wojna jest piękna, nie wciskajcie kitu z rekonstrukcjami bitew, czytajcie im do snu mięso Herra, niech sobie wbiją do głowy, że wojna to największe g..no, w jakie można wdepnąć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s