Michał Książek, Droga 816, Fundacja Sąsiedzi 2015

 

(Droga 816, Kodeń, maj 2013 r., źródło: autor bloga)

 

Zaczyna się od inwektywy wobec Lublina i – moim skromnym zdaniem – błędu rzeczowego. Inwektywą jest zdanie: obfite plwociny bezdomnego na dworcu w Lublinie miały ten sam kolor co niebo, błędem rzeczowym – wyciągnięcie etymologii dzielnicy Tatary od rzekomego zamieszkiwania w Lublinie przez wieki Tatarów. Każde opracowanie o Lublinie mówi o nazwie upamiętniającej bitwę z Tatarami (chociaż, zaglądam, Książek zapewne cytuje Wikipedię, która nie posiłkuje się dla swojej wersji żadnymi innymi źródłami). Nawet jeśli nie tu, to błąd rzeczowy znajduje się na mapie wewnątrz okładki, która wcale nie ukazuje drogi 816, tylko 812.

Z tego Lublina z niebem-plwociną, autor udaje się na Trobriandy, odwiedzić dzikich ludzi znad Buga, co to nie mówią „Dzień dobry”. Dalej interesuje go już właściwie ornitologia i turpizm. Rzeczywistość wydaje mu się niezmiernie egzotyczna. O mijanych miejscowościach i ich mieszkańcach nie dowiemy się wiele, za to o siedliskach nadbużańskiego ptactwa całkiem sporo. Autor idzie piechotą, podobnie jak wędrował w okolicach Annopola Edward Stachura, ale tak naprawdę interesuje się jedynie sobą i swoimi wrażeniami (trochę podobnie opisuje rzeczywistość autor bloga, który również, jak się okazuje, interesuje się jedynie sobą). Uwielbia używać łacińskich nazw roślin i zwierząt oraz wyrazów obcych, czym zapewne odróżnia się od mieszkańców Horodła, Dubienki i Kodnia.

Autora usprawiedliwia to, że jest poetą, więc nawet jak zaczyna pisać reportaż, to wychodzi mu powieść poetycka o sobie samym. Inna sprawa, że droga 816 jest zdradliwa. Dwa lata temu autor bloga też jej nie sprostał, bo tak głęboka prowincja nie spodobała się A. 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s