Katarzyna Surmiak-Domańska, Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość, Czarne 2015

 

Obrazek Surmiak-Domańskiej z Harrison trochę mi przypomina reportaże z kampanii Barry’ego Goldwatera zamieszczane w „Dookoła świata” w latach sześćdziesiątych. Nie porywa, ale ciekawi. Pytania rodzi bardziej temat niż sama książka. 

Przyznam, że pokusa aby traktować Polskę jako jedno wielkie Harrison jest pokusą trudną do odparcia, zwłaszcza po ostatnich wydarzeniach związanych z kryzysem uchodźczym. Przypuszczam, że jako naród żyjemy w poczuciu własnej wyjątkowości i misji powierzonej przez Boga, i dlatego ciężko znieść nam inność. Lękamy się jej i te wybuchy lęku pojawiają się co jakiś czas w naszej historii. Ten inny może być Żydem, nosicielem wirusa HIV, kibicem innego klubu, imigrantem, zwolennikiem tej czy innej partii, sąsiadem. Ważne, że podważa naszą wyjątkowość. Jest, pod jakimś względem, „bardziej” niż my: bardziej dotknięty nieszczęściem, a może, wprost przeciwnie, zamożniejszy (a naszym życzeniem jest – jak mówi niezwykle trafny żart – aby mu ta druga krowa zdechła, a nie żebyśmy mieli tyle samo krów, co on). Jego „bardziej” nam dokucza. Czujemy się wybrani, podobnie jak mieszkańcy Harrison, i boimy się zdemaskowania własnej przeciętności.

Słuchając w tym reportażu członków i sympatyków Klanu, odkrywa się, że ich wypowiedzi przypominają te, które padają z ust europejskich narodowców. I tu, i tu ruchy te pojawiają się dzisiaj w sytuacji, gdy państwo – w imię wielokulturowości – przestaje szanować własne wartości. Może to się przejawiać np. w odrzucaniu istniejących tradycji religijnych (np. jasełka) przy jednoczesnej tolerancji dla tradycji sprzecznej z wartościami własnej kultury (np. zabójstwa honorowe). Gdy państwo wycofuje się, równocześnie pojawiają się radykałowie. Prawdziwi Finowie, prawdziwi Holendrzy, wreszcie prawdziwi Amerykanie z Harrison stają się produktem ubocznym polityki przesadzonej politycznej poprawności.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s