Miłość od pierwszego ugryzienia

 

 

Tego filmu mieliśmy nie oglądać, bo polski dystrybutor tytuł „Les Combattants” („Walczący”) przetłumaczył na właśnie taki, sugerujący dzieło o wampirach, a o wampirach zwykle nie oglądamy, bo nie lubimy. Całe szczęście nie było żadnych kłów ani, tym bardziej, rzewnej opowiastki miłosnej dla nastolatek. Nie było to też dzieło, za to film wyjątkowo równy. Baliśmy się, że pojawi się na końcu jakiś straszny dramat niedozwolony dla wrażliwych widzów, ale nie, nawet końcówka – choć, według mnie, nieco efekciarska – radykalnie nie zmieniła naszej oceny.

W „Opowiadaniach z Doliny Muminków” znajduje się historia Filifionki, która panicznie boi się katastrofy, która ma nadciągnąć, więc gdy kataklizm wreszcie nadchodzi, odczuwa ulgę. Problem wszystkich czarnowidzów. Podobnie ma Madeleine (Adèle Haenel). Studiowała nawet prognozowanie ekonomiczne, ale wszystkie prognozy wskazywały, że koniec jest bliski, więc rzuciła studia.

– Ale masz mięśnie! Czym się zajmujesz?
– Makroekonomią.

Madeleine ma zamiar przeżyć ów koniec. Nie tak jak mormoni, którzy w schronach, po roku jedzenia puszek z fasolą, wykitują. Nie tak jak uczestnicy obozu szkoleniowego dla przyszłych rekrutów, którzy jedzą snickersy i frytki. Madeleine będzie lepiej przygotowana na nadchodzącą apokalipsę. Święta naiwność nastolatków!

Edukacyjny aspekt filmu: jeśli chcesz kogoś walnąć, to musisz zastosować podwójną wizualizację, wyobrazić sobie cel 30 centymetrów dalej niż jest w rzeczywistości i dopiero wtedy cios.

Słowa klucze: fretka, trumna, zamrożone kurczęta

(3,0/3,0)

 

(źródło: titrespresse.com)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s