O przeciętności

 

Smutny artykuł o Havlu w sobotniej „Wyborczej” (tutaj): Historia Havla, jest co prawda opisana w wielu książkach, lecz mimo to ludziom opowiada się ją dzisiaj za pomocą paru zdań i obrazków, które opinii publicznej podsuwa byle kto, np. Václav Klaus (…) Portret Havla przemalowuje się więc tak, żeby wyglądał na cwanego polityka opętanego żądzą władzy, kogoś, kto przez całe życie w wyrafinowany sposób przygotowywał sobie grunt pod to, żeby wreszcie się do tej władzy dorwać. Sens takiego portretu jest oczywisty: z czeskiej historii ma zostać wymazane wspomnienie faktu, że istnieli ludzie, którzy byli skłonni poświęcić własną wolność w imię wolności i sprawiedliwości dla innych. Polska biografia Havla (tutaj), mimo wszystko, też zmiesza w tym kierunku. Niemożliwość wyobrażenia sobie innej niż egoistyczna motywacji Havla to – moim zdaniem – przejaw powszechnego odrzucania myślenia według wartości, czy to świeckich, czy religijnych. Porażająca jest łatwość ogłupienia społeczeństwa, broń Boże nie dotyczy to wyłącznie Czechów, karmienia go prostym poczuciem, że nie da się być ponad przeciętnością. Że ludzie ponadprzeciętni tylko się maskują a są przecież tacy jak my – ani nie lepsi, ani nie gorsi.

Za nowy wzór stawiane są więc miernoty, które mają pewność siebie (przykład nr 1: pewien mężczyzna, który był tak pewny siebie, że nawet się nie przejął, gdy go oskarżali, a oskarżali go o brzydkie rzeczy. Koledzy pomagali mu w radiu i telewizji, akcje solidarności, oskarżanie oskarżycieli, poranny wywiad w specjalnej audycji, żeby się móc wyłgać. Łgał, ale się nie wyłgał) albo miłą aparycję (przykład nr 2: pewna kobieta, nazywana gwiazdą, o długim nazwisku, które nic mi nie mówi, udająca aktorkę i okazująca publicznie swoją ignorancję, jeśli chodzi o teatr).

To równanie w dół jest jednym ze skutków pozbawiania ludzi zmysłu krytycznego, hodowania doskonałych konsumentów, którym nie w głowie jakieś tam idee, tworzenia społeczeństwa, które utraciło zdolność abstrakcji.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s