O tumanach

Pięciu otumanionych1 biskupów popiera antyrządowy protest opozycji2. Nie rozumieją, i to jest dramat polskiej hierarchii kościelnej, na czym polega Kościół, zatrzymali się na marzeniach o katolickim państwie narodu polskiego. Franciszkowa zmiana3 zupełnie ich nie obchodzi, kryją się za pomnikami świętego papieża i zasłaniają się pustymi z niego cytatami. Zarówno w odniesieniu do liczby wiernych, jak i biskupów, należy postawić raczej na jakość niż na ilość4.

_____

1 Nie od tumanów kurzu, które mogłyby (metaforycznie) zakrywać im oczy, ale od tumana, dokładniej: bycia tumanem.
2 Wyjaśnię od razu: nie mam nic do antyrządowych marszy, nie oburzają mnie ich daty. Mając do wyboru oligarchię proponowaną przez jednych albo anarchię proponowaną przez drugich, wolę nie wybierać. Denerwuje mnie jedynie mieszanie do tej zwykłej, szmatławej, politycznej walki Boga, tak jak uczynił ów poseł-turysta ze słodką minką oświadczający, że on zawsze BHO: Bóg, honor, ojczyzna. Podobieństwo szui w partii rządzącej – znałem ministra, co chciał na pożegnanie polecieć w podróż życia do Chin i Indii na dwa tygodnie i jeszcze wziął żonę, i korpus dyrektorów, a potem ścigał tego, co wypaplał gazecie, że owa żona za państwowe w podróż życia – i w partii opozycyjnej jest zresztą uderzające, tylko ci drudzy ciągle BHO.
3 Wbrew niektórym sceptykom jestem przekonany, że mamy do czynienia z wiosną Kościoła. Jeśli dobrze przyjrzeć się nie tyle stylowi pontyfikatu, lecz tekstom papieskich wypowiedzi, wydawanym aktom prawnym Stolicy Apostolskiej czy działaniom wokół Synodu, widać zmianę. Dobrym wskaźnikiem zmian jest też poziom lęku u polskich biskupów, przynajmniej tych, którzy – jak Gądecki Stanisław – zauważyli, co się święci.
4 Słowo „ilość” bardzo tu pasuje, ale autor bloga wie, że chodzi o „liczbę”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s