Kozmo.blox.pl Pictures presents „Wyjątki z Dekalogu”

 

 

Oczywiście oryginalny tytuł był lepszy i brzmiał „Godzina rysia”. Od razu wyjaśnię: ryś śpi 21 godzin, 3 godziny poluje, a tą jedną jest szczęśliwy. Liczycie, że doba ma w ten sposób 25 godzin? Zgadza się, godzina rysia to godzina poza. Słychać wtedy harfy niebiańskie i Bóg mówi (być może nawet Bóg mówi jako rudy kot). Są jeszcze ostrygi i żaby, i dużo borówek. W domu dziadka jest wiele pokoi. Wiem, brzmi to nieco szaleńczo, ale właściwie streszcza fabułę…

Zaczyna się pięknym zdjęciem. Śnieżyca, ośnieżony las, jakiś człowiek idzie po zakręcie białej drogi. Mija go pług błyskający pomarańczowymi światłami. Człowiek zbliża się, widać go już dobrze, w taki ziąb, w takiej kurtce. Wchodzi prosto w ekran. Dużo jeszcze będzie pięknych zdjęć w filmie.

To teraz pani pastor w kołnierzu jak z baroku. Pani pastor wydaje się nie wierzyć w Boga. Religię bierzemy z naszego litowania się nad ludźmi – pisze Miłosz, bardzo te frazy pasują tutaj. Świat przedstawiony jest światem postreligijnym. Niby nad zakładem dla obłąkanych góruje kościół, ale jest pusty: Powiedziałam, że jesteś psychologiem, pastora by nie wpuścili. Religia to tylko neuroza z dzieciństwa? A może jednak coś poza? Coś z godziny rysia?

Wychodzimy w deszcz, a nie śnieg, z poczuciem rozczarowania. Zawiódł mnie montaż, układ scen, ale też dopowiedzenie. Ostatnie trzy-cztery minuty, które powiedziały za dużo, zamieniając traktat w kiczowatą opowieść o niezdecydowanej pani pastor. A ja chciałem traktatu, najlepiej „Traktatu teologicznego”.

Bo o pani psycholog to odrębny wątek. Zwierzęta doświadczalne dostają zwierzęta doświadczalne. Kolejny raz bohaterka, choć – jak powtarza – jest profesjonalistką, okazuje się być zupełnie nieprzygotowaną do starcia z rzeczywistością (gdzieś niechcący znowu wtargnąłem w tematy zawodowe). A. mówi, że strażnik Knud wzbudził w niej największą sympatię, najmniej miał w sobie tej naiwności lekkoducha.

Słowa klucze: chustka, dziadek

(2,0/2,5)

 

(źródło: stopklatka.pl) 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s