Dz.U. Pictures presents „Frank”

(źródło: panato.com.pl)

Piszesz i piszesz, a na końcu i tak wychodzi g..no
(niedokładny cytat z filmu)

Dużo widziałem dziwnych filmów, ale ten też jest dziwny, nie da się tego inaczej napisać. Gdybym miał określić go gatunkowo, napisałbym: kino hipsterskie. W poprzednich latach charakterystycznym bohaterem kinowym był ciapowaty mężczyzna, teraz – młodzieniec o niesprecyzowanych poglądach na rzeczywistość. Taki był przecież i Niko z „Oh, Boya!”, i ostatnio wieczny student ze „Stulatka…”. Tutaj jest Jon.

(Możliwe spojlery) Jon ma dwadzieścia (?) kilka lat i myśli, że jest muzykiem. Właściwie to chce być sławny, ale (jak to mawia A.) znowu w życiu mu nie wyszło. Ma na twitterze mniej „followersów” niż mój blog na facebooku (tak, tak, da się!). Widać, że sytuacja dramatyczna. Wtedy trafia mu się (liczne elementy komediowe) niespodziewana okazja, praca z zespołem o dziwnej nazwie, którego wokalista nosi na głowie sztuczną głowę. Nie tylko to jest dziwne: człowiek zwykle darzy sympatią głównego bohatera i źle myśli o tych, co go nie lubią, a jednak (z pewnością spojlery) to oni okazują się mieć rację.

Jest więc sztuka czyli to, co tworzy zespół. Trudne, ekscentryczne, ekskluzywne. I jest sława, do której dąży Jon, wrzucając kolejne filmiki i zwiększając zastępy własnych „followerów”. Sztuki nikt nie rozumie, ale pokazanie jej jako śmiesznego filmiku podbija liczbę fanów. To nic, że nie oczekują wyjątkowej muzyki, ale śmiesznych grepsów: Szynszyla!

Morał jest więc banalny i wielokroć powtarzany, czy to w filmie, czy w muzyce, itd.: sława może zabić sztukę. Tworzyłeś coś wielkiego, robisz coś masowego. No, ale Jon jest z takiego pokolenia, że dopiero w ostatnich scenach zrozumie na czym polega różnica.

Słowa klucze: jacuzzi, niemiecka rodzina na wczasach, przedmieścia

(4,0/4,0)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s