Publicystyka. Polak-katolik przygląda się argentyńskiemu obuwiu

Nie sądziłem, że kiedyś napiszę te słowa: podziwiam Wojciecha Cejrowskiego. Inni szepcą po kątach, spotykają się na swoich czarno-purpurowych konferencjach i nad profiterolkami kiwają głowami, usiłują pisać grzecznie i eufemistycznie, a on wprost mówi to, co powiedziałaby większość polskich biskupów, tudzież większość dyżurnych arcykatolików. Mówi to, czego wstydzą się powiedzieć inni:

Gadane ma słabe, kazania głosi dosyć puste z mojego punktu widzenia, miałkie. To są takie latynoskie kółka. Tak nic nie powiedział i nie dokończył… Kręci i kręci. Powiedz coś chłopie konkretnego!

Bo dobre kazanie to jest powiedzieć, że ten a ten będzie smażył się w piekle i że niektórym dzieciom rosną bruzdy na mózgach. No i oczywiście powiedzieć coś o tym, że Bóg szczególnie umiłował Polaków, że płaszcz roztacza i dlatego tylu wrogów czyha na naszą katolicką niepodległość. Koniecznie zacytować Jana Pawła II, bo to jedyny teolog, którego cytujemy, gdzie popadnie. Przykładem idealnego kazania (lekki język, trafiające celnie słowo, teologiczna precyzja) są listy polskiego episkopatu. Faktycznie, znać w nich ogromny (rzekłbym: nadludzki) wysiłek umysłowy.

Wojciech Cejrowski jest typem idealnym Polaka-katolika, którego pobożność jest równie wielka jak nienawiść (czy też brak szacunku) żywiona do obcych (dajmy na to niewierzących), reprezentantem polskiej religijnej obłudy, która nie chce słuchać Franciszka, bo może się dowiedzieć osobie czegoś o nieprzyjemnego. Jest to katolik, który zwraca uwagę na buty papieża, ale za cholerę nie może sobie przypomnieć o co chodziło Jezusowi z tą Ewangelią.

(Osobiście dodam, że bardzo cenię kazania Franciszka, a także pisane przez niego dokumenty, za przywrócenie kultowi maryjnemu jego właściwego chrystocentrycznego wymiaru).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s