„Napis”, Teatr Współczesny

 

Staram się wybierać niegroźne komedie a one akurat trafiają w sedno współczesności. (Od poważnych problemów mam kino).

Ktoś napisał „Lebrun to c..j” w windzie. Prawda, że znajomo brzmi napis? Ostatnio ktoś taki napis wyświetlił na wallu. Reszta jest już taka sama. Winda to jest przecież „przestrzeń wolności”, najbardziej się liczy „tolerancja i jawność”, kto się na to nie zgadza, Lebrun, jest „faszystowskim pedofilem”. Sztuka, która swoją premierę w Teatrze Współczesnym miała osiem lat temu przestaje być farsą o politycznie poprawnej Francji, a zaczyna być opowieścią, która dzieje się nad Wisłą.

O absurdzie, w którym uporządkowany świat Lebrunów zostaje zastąpiony przez papkę złożoną z frazesów wyznawanych przez sąsiadów na czasie. (A pod spodem tej papki kryją się resentymenty, zupełnie jak w przypadku naszego polskiego „c..ja” na wallu, który pokazał, że piękne frazesy osłaniają zupełnie niepiękne odczucia. Tacy jesteśmy nadwrażliwcy dwulicowi).

Stąd „Napis” raczej nie zyskał (wydaje mi się) poklasku koryfeuszy polskiego teatru, tych od dekonstruowania i pokazywania jedynej obowiązującej w dzisiejszej sztuce prawdy o tym jacy powinniśmy być postępowi. (Nazywaj papieża c..jem, ale zwalczaj homofobię!)

Wybieram niegroźne komedie również kierując się chęcią zobaczenia na scenie gwiazd. Tutaj gwiazdą jest Janusz Michałowski, jeden z pierwszych aktorów, którzy mnie wzruszyli, dzięki sztuce w teatrze młodego widza (połowa lat osiemdziesiątych) o św. Mikołaju, który dotarł w lipcu. Michałowski w „Napisie” wywołuje aplauz, ale pozostałych aktorów też trudno nie docenić. Ogląda się doskonale.

(Gdybym pisał zwyczajne recenzje zakończyłbym tak: to był udany wieczór. Szczerze polecam.)

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s