Publicystyka (11/02/13)

 

Dzisiaj okazało się jak bardzo nam brakuje myślenia. Sondy uliczne, eksperci na zawołanie, czy uważasz, że miał prawo? Relacja na żywo, komentarze, co sądzą Warszawiacy? Haha, paru durni już stworzyło śmieszne fotomontaże. Jest kolejny temat w naszym studiu. Strasznie niepoważni jesteśmy. Rozmawiamy o Papieżu, więc czy moglibyście na moment przestać żądać papki?

Nawet samo piękne i dostojne słowo „abdykacja” jest omijane, żeby czytelnik albo widz przypadkiem nie musiał używać rozumu (albo – nie daj Boże! – słownika.) Słowa wyprane ze znaczeń.

Papież zabrał mediom show. Nawet tylu kamer nie ustawili pod bazyliką.

Trudno nie pomyśleć o filmie „Habemus papam”. Czyli papież może być zmęczony? Może po prostu nie czuć się na siłach? To chyba ten fakt tak bardzo boli arcykatolików, którzy w osobach duchownych widzą nadludzi. Wolą męczenników od wyznawców a on okazał się zwyczajny. I ta prostota jest – dla mnie – niesamowita. Zza tiar, ornatów i mucetów ukazał się człowiek. Przestraszyli się tego (groby pobielane!)

Abdykacja – wróćmy do słów uroczystych – jest, mimo swego feudalnego rodowodu, odrzuceniem feudalizmu. Tego – kwestionowanego przez wszystkie rewolucje – przeświadczenia, że władzy pochodzącej od Boga nie można odebrać i nie można odrzucić, że ja i władza to jedno. Dwa ciała króla (por. Kantorowicz), dwa ciała papieża.

Być może właśnie to powoduje, że ludzie, wydawać by się mogło poważni, arcykatoliccy jak królowie Hiszpanii, sięgają do przepowiedni i sybilli. Abdykacja jest dla nich tak niewyobrażonym wydarzeniem, że nie potrafią umieszczać jej w innym kontekście jak tylko końca czasów. To ci, którzy Kościół rozumieją na sposób pogański: jako miejsce ucieczki przed własną wolnością. Tymczasem decyzja Papieża jest decyzją pełną chrześcijańskiej wolności, zupełnie innym sposobem myślenia niż lęk.

Tak sobie Go wyobrażam za parę miesięcy: uśmiechnięty gra Mozarta, zagryzając (podpowiedź R.) Ritter Sportem.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s