Notatki o kapeluszu

Przy Masłowskiej brakowało mi grubych książek. Spełniam zachcianki. Osiemset stron narracji. Do walizki się nie zmieści, w podróż nie poleci, (na schodach zamoknie).

Kiedy okazało się, że Oriana ma raka (mal dolent), postanowiła pisać, aby ocalić. Ostatnia zresztą mogła ocalać ludzi, których dawno już nie ma. (Ta myśl zawsze przy pogrzebach, że tyle narracji umiera z daną osobą i nikt już nigdy jej nie pozna. Poczucie, że trzeba pisać. Zapisuję fragmenty. Żeby ocalić.)

„Kapelusz cały w czereśniach” jest niespodziewany. Fallaci nie ulega ani stylowi reportażu, ani nie opisuje kwerendy po archiwach. Pisze soczyście (czereśnie!). Pełna jest jej pasji ta narracja. Dla zwykłych ludzi wydaje się być wyrozumiała dużo bardziej niż dla wielkich. Wzrusza. Pięknie dobiera słowa (zapewne tłumaczy to też zasługa).

Jakby wywiad z umarłymi.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że to autobiografia. Że prababka Catarina Zani to portret Fallaci, wściekłej i dumnej. Znowu jej pasja. Wiejski ksiądz, który powtarza (krytyka religijnej obłudy i fałszu kościelnej instytucji):

Elementarze to wstęp do lektury książek. Książki są zagrożeniem dla cnoty. A cnota jest tym większa, im większa jest niewiedza.

Albo ten fragment, jakby z września 2011, choć dotyczy toskańskich ofiar berberyjskich piratów z XVIII wieku:

Ani myślał postąpić jak tchórze, którzy chcąc sobie użyć w męce przechodzili na islam.

(Dopisane: Wydanie włoskie – jak można przeczytać w nocie edytorskiej – zaopatrzone jest w drzewo genealogiczne. Muszę przyznać, że jego brak w polskim wydaniu jest dla mnie dużą niedogodnością, jak brak map dla Autora blogu o reportażach. Całe szczęście ktoś włoski skan wrzucił do sieci.

Fallaci będzie mi się kojarzyć z hotelem w Oslo i samolotami Ryanaira.)

(źródło: oriana-fallaci.com)

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s