Życie. Fragmenty

Postanowiłem zbierać zdjęcia, które napotykam na tumblrowych blogach, tych, które łatwo znikają. Zgromadziłem w kilka dni poważną kolekcję. Czegóż tam nie ma? Są oczywiste patronki Monroe, Hepburn i Johansson, są czarno-białe zdjęcia sprzed wojen a na nich bawią się dzieci, które dawno już postarzały się i umarły, są kiczowate koloryzowane obrazki i fragmenty starych filmów z Busterem Keatonem. Obok tego jakieś nocne zdjęcia saren i pozowane koty na oknie, akty z różnych epok, urywki z kreskówek (niczego nie zaprezentuję, bo kolekcja musi być pełna, więc pokazywanie wycinków nie wchodzi w grę.)

Doszedłem do wniosku, że stworzyłem, zupełnie przypadkiem, podręczną mapę swojego mózgu. Bo ta cała kolekcja tak naprawdę odzwierciedla to, co dla mnie jest piękne albo poruszające, co różne zmysły wyłapują w różnych zakątkach, segregują, podziwiają i neuronami przesyłają.

Tworzenie prywatnej kolekcji pięknych zdjęć zbiegło się z innym przypadkiem: zakupem przecenionego w pewnej księgarni „Szaleństwa katalogowania” Umberto Eco. Książka, która kolekcjonuje kolekcje i próbuje neuronów przesyłki poklasyfikować. Tak jak w przypadku niektórych tumblrowych zdjęć, uczucie do niej było uczuciem od pierwszego wejrzenia.

Natomiast to, co czytam teraz, to jest „Plażę Muszli” Marie Hermanson, też dopasowuje się do mojej kolekcji. Jest w niej ta sama niepewność, ta sama ulotność z prześwietlonych słońcem starych aktów. A. mówi, że przypominała jej „Dzieci z Bullerbyn”, ja wyczuwam w niej raczej melancholię z Doliny Muminków i lęki spod wiszącej skały. Czytam tak estetycznie dopieszczony, że martwię się, co będzie, gdy się skończy (będzie Havel i Hartwig, że tak powiem).

(Może kolekcje, jak blogi, przenoszą nas z tu i teraz do gdzieś i zawsze?)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s