Dobre książki. Bloki

Kiedyś twierdziłem, że architektów projektujących blokowiska jak na przykład Służew – Fort należałoby postawić przed sądem za urbanistyczne zbrodnie przeciwko ludzkości. Z biegiem lat utraciłem swój dawny radykalizm. Lubię te stare osiedla. Zaczynam doceniać detale i urbanistyczne założenia, które tak kontrastują z bezładem grodzonych osiedli z początku XXI wieku.

„Przewodnik po blokowiskach” w Wa. autorstwa Jarosława Trybusia jest lekturą bardzo udaną. Już sam wstęp, w którym zgrabnie łączy się poezja i architektura czyta się dobrze. Następne strony zachęcają do wycieczek: o Kole z przewodnikiem i o Muranowie znowu już marzę (i zdjęcia byłyby na bloga nowe.)

Tylko dostrzegam braki. Na pewno mi brak Osiedla Prototypowego na Służewcu Przemysłowym (wiem, co piszę, bo przez pięć lat bardzo się na nim zadomowiłem), Bielany też mizernie reprezentowane.

(Patrzyłem na tę okładkę już od dwóch albo trzech tygodni, ilekroć zaglądałem do księgarni na placu Bankowym. Ach, jakie to cudowne uczucie wejść dzisiaj i zakupić.)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s