Niedoczytania (odc. 2)

Jak łatwo można obudzić narodowe demony? Dajmy na to dzielnych kibiców Crvenej Zvezdy*. Przecież oni zapewne szli gwałcić, palić i rozstrzeliwać z pieśnią o Bogu, honorze i ojczyźnie na ustach. Ojczyzno ma tyle razy we krwi skąpana doskonale pasuje, gdy chce się samemu przed swoim sumieniem usprawiedliwić mord na innym. Dlatego podejrzewam Rymkiewicza o daleko posuniętą demencję, bo życzyć swojemu krajowi krwawej łaźni w celach historiozoficznych jest przejawem szaleństwa. To, że Srebrenica była od nas trzy dni drogi autem można czytać inaczej. To samo albo inne, podobne szaleństwo mogłoby też rozkwitnąć u nas. Gdzie przemoc usprawiedliwia się jakimiś teoriami, nieuprawnionymi twierdzeniami o tym, po której akurat stronie czuwa Bóg i Matka Boska.

Czytam Suljagicia, czując w myślach, że i Całek Perechodnik, i Miron Białoszewski, i nawet koszmarna opowieść o Chaimie Rumkowskim zdarzyła się już za mojego życia.

Przerażająca glosa do książki Polman**: Wiosną 1995 roku dwie nowo przybyłe pracownice Norwegian People’s Aid na codziennym spotkaniu organizacji międzynarodowych przedstawiły następujący pomysł: edukacja seksualna społeczności i antykoncepcja. Były gotowe wystąpić do swojej organizacji o przesłaniu kilku tysięcy prezerwatyw, tyle że wtedy znów odezwały się głosy, że ludzie umierają z głodu (s. 81).

*Dlatego zawsze mnie mierziły i mierżą próby traktowania kibiców piłkarskich jako wybranej grupy patriotów. **Co dość dobrze obrazuje stan w jakim znalazły się organizacje walczące o prawa człowieka (w tym także moja), gdy przestały rozumieć, że prawa człowieka wynikają z systemu wartości. A może po prostu nie mieściło im się w głowie, że można w 1993 r. w sercu Europy umierać z głodu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s