Scholastyka (c.d.)

Motto: Katolicki Uniwersytet Lubelski, jak każdy uniwersytet, jest szczególnym laboratorium słowa; słowa głoszonego z katedr uniwersyteckich, odczytywanego w lekturach, słowa słuchanego i zapisywanego. Jako uniwersytet katolicki tym bardziej jest takim laboratorium, bo ludzkie słowo czerpie swoją ostateczną wartość z zakorzenienia w słowie Bożym i ma służyć Bożej prawdzie.
(List rektora KUL na Wielkanoc 2011 r.)

Wykład obywatela Brauna Grzegorza na katolickiej uczelni, nie tyle mówi o samym Braunie, ile o kondycji polskiego chrześcijaństwa. Te brawa tu znaczące.Nie posługuje się bowiem on językiem niezwykłym. Mówi językiem katolickiego Internetu: mową nienawiści z forów „Frondy”, objawień Mieczysławy, wysublimowanych insynuacji arcykatolickich Semki, Pospieszalskiego et consortes.

Wbrew pozorom ta akurat mowa nie jest trudna w uszach wielu polskich katolików, zwłaszcza tych, co ze swojego wyimaginowanego katolicyzmu uczynili oręż w walce o wyimaginowaną Polskę.

Język jest tylko objawem choroby, która toczy rzymski katolicyzm nad Wisłą, ten, któremu coraz dalej od Nazaretu, a coraz bliżej do Jonestown w Gujanie.

Braun Grzegorz pokazał język na uniwersytecie szastającym pięknymi sloganami i pokazał go publiczności, która ten język dobrze zna, wiedząc jak słowo „katolicki” tłumaczy się dzisiaj na polski.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s