Opozycja autora bloga

Na kolejne wybory nie pójdę*.

Wcale nie chodzi o to, że jestem kolejnym sfrustrowanym urzędnikiem (choć pewnie jestem), chodzi o sposób pojmowania państwa i polityki zupełnie różny od tego, który jest ważny dla mnie. Polityka nie jest dodatkiem do szmatławca Axela Springera, przynajmniej nie powinna być.

Reforma finansów publicznych. Myślenie o finansach w kategoriach wygranych wyborów: prowadzenie niby-działań dla niby-rezultatów, ogłaszanie wielkich pomysłów i wycofywanie się z nich rakiem (jedno okienko?). Tak trwają zusy i pfrony pogrążone w chaosie na wieki wieków. Nasza mała stabilizacja i zupełny brak odpowiedzialności za to, co za pięć, dziesięć, dwadzieścia lat.

Drogi i koleje. Oczywiście można zaorać zupełnie trasy do Lu. (taka mała lokalna demagogia), pokończyć autostrady na środku pól uprawnych i zachować przyjemny monopol pekape jednego w wielu osobach. Można, gdy się nie umie rozsądnie gospodarować pieniędzmi, gdy strach przed związkowym imperium, gdy były asystent poselski musi być członkiem, członkiem rady nadzorczej najlepiej. Zrealizujmy więc plan minimum: zbudujmy stadiony zamiast dróg (patrz poniżej).

Stadiony i kultura. Czy można sukcesem nazwać budowę sieci małych boisk oraz kilku dużych stadionów? Czy naprawdę uprawianie piłki nożnej (pogrążonej w korupcji) jest strategicznym celem tego kraju? Po co nam stadiony, skoro nie mamy piłkarzy? Po co nam boiska, jeśli ludzie przestają czytać książki? Dlaczego finansujemy jakieś obłędne budowle na trzy mecze a chcemy wycofać się np. ze współpracy w ramach Eurimages? Wydaje się, że po to, aby wyhodować idealnego czytelnika organu Axela Springera, tudzież jego głównego super konkurenta.

Dopalacze, pedofile i urzędnicy. Ten nowy typ wyborcy od razu przyklaśnie cennym inicjatywom rządu: likwidacji dopalaczy (czytelnictwo szmatławców wzrasta dwukrotnie), kastracji pedofilów (czytelnictwo szmatławców szczytuje), redukcji urzędników (brakuje papieru w drukarniach Axela). Weźmy takich urzędników, których redukuje się liczbowo, nie patrząc kto jest potrzebny, a kto nie (czytelnik „Faktu” wie, że każdy jest darmozjad), nie patrząc, co jest oszczędnością, a co dodatkowym kosztem (bo przecież nie można najpierw zaplanować zmian, albowiem do tego potrzeba merytokracji).

Kolesie. Od poziomu rady gminy w górę panoszą się kolesie kolesiów. Władze się zmieniają, kolesie się zmieniają, ważne, że struktura długiego trwania trwa (Zbyszek i Miro byli przykładnymi kolesiami, ale możesz znaleźć ich praktycznie wszędzie). Rozejrzyj się a zrozumiesz, czym są motywowane wielkie i małe decyzje: Staszek chciał się sprawdzić w biznesie. A że nie zna angielskiego? To go damy na ministra od współpracy międzynarodowej.

(Oczywiście lista powyższa nie jest domknięta, jest jeszcze sporo do dopisania. Wystarczy dla kilku sfrustrowanych urzędników.)

*Jednakże, jeśli trzeba będzie zatrzymać obłęd w oczach, do wyborów pójdę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s