Teoria kina zamiast praktyki oglądania filmów

Kino jako lekcja. Kino (ale kino-sztuka, nie kino-rozrywka) uczy radzenia sobie z życiem. Przedstawiając wyimaginowane sytuacje, które z pewnym prawdopodobieństwem, a czasem nawet z pewnością, mogą zdarzyć się widzom, kino uczy jak przeżywać, zadając pytanie: co byś ty zrobił? Kino oswaja z dramatem ludzkiego życia, stawia cię przed trumną, przed zdradą, przed lękiem i uczy reagowania. To, że w kinie płaczesz, ułatwia ci kiedyś potem hamowanie łez. Kino przygotowuje do życia.

Kiedyś zapewne rolę tę pełnił teatr. Dzisiaj wydaje się, że to kino – poprzez swoją naturalność – jest bliżej człowieka. I też mi się tak zdaje, że kino jako lekcja mogłoby bardzo pomóc w przeżywaniu zbiorowych traum, w rozwiązywaniu konfliktów, jak ten na Krakowskim. Kino sprowadza człowieka na ziemię: tu i teraz żyjesz, jesteś w swoim dramacie zupełnie wolny, od ciebie zależy, co dalej, ale czas na decyzję masz ograniczony.

Kino jako przeżycie. Może właśnie po to w kinie jest kino. Oglądanie filmu, odizolowanie się od codzienności, wymaga koncentracji. Ciemność nie służy jedynie polepszeniu widoczności obrazu, służy ujrzeniu siebie vis a vis ekranu. Nie ma nic, jesteś ty i kino.

Kino jest przeżyciem niepowtarzalnym. Zapamiętujesz pojedyncze sceny, słowa, muzykę. Kino pozwala na jednorazowe przejście, na katharsis. Drugi raz będzie zupełnie inaczej, bo przed ekranem siadasz ty ze swoim złym dniem, ze swoimi małymi dramatami, ze swoją niechęcią. A jutro będziesz już inny i co innego w tym kinie będziesz widział. Może dlatego nie lubię oglądać poważnych filmów częściej niż raz? Bo ta jednorazowość przeżycia niezwykle piękna, niezwykle pociągająca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s