Berlin, 30.07.2010

Wersja kulinarna: Śniadanie balkonowe: sałatka, wafle holenderskie do herbaty (z przeceny w Strauss Innovation), jogurt Muellera lepszy niż w ojczyźnie (tak, tak: Lebensmittel zamiast Lebensraumu). Poranna kawa w kafejce na rogu plus Apfeltasche i jakieś małe z orzechami (5,10 EUR). Obiad na mieście. Dużo wróbli, klimat nieco lata dwudzieste, Anna Blume: smażony camembert, zupa buraczano-chrzanowa, do tego deser: kawa murzynek i dwa torty (razem: 30,90 EUR). Niebo. Kolacja w domu będzie. Sushi już kupione.

Wersja komunikacyjna: Z Walter Schreiber Pl. U9 do Bundesplatz. Tam przesiadka w S42 do Neukoelln. Stamtąd, krótki wypad U7 do Blaschkoallee. Z Neukoelln S46 do Gruenau. Następnie, S8 bezpośrednio do Prenzlauer Allee. Stąd M2 jeden przystanek do Erich Weinert Str. – powrót do Danziger Str. Następnie piechotą aż do U8 na Rosenthaler Platz. Nim do Residenzstr. Z przystanku Weisse Stadt autobus 120 do Leopoldplatz. Tam, przesiadka w U9 do Walter Schreiber Pl.

Wersja topograficzno-turystyczna: Szukanie osiedli berlińskiej moderny na mapie tak rozległego miasta przypomina błądzenie po labiryncie. Żadnych oznaczeń. Czyżbyśmy byli pierwszymi turystami zainteresowanymi światowym dziedzictwem z lat dwudziestych ubiegłego stulecia? Założenia Grosssiedlung Britz mi skojarzyły się z Hansenowskim osiedlem Słowackiego w Lu., podczas gdy kameralny Gartenstadt Falkenberg od razu przypomniał nam Burano. Inaczej Wohnstadt Carl Legien – bardzo prosty w formach. (Tutaj następuje przerwa na zwiedzenie Prenzlauer Berg, który, w swoim śródziemnomorskim klimacie, okazał się największym odkryciem berlińskiej eskapady.) Weisse Stadt nieco zszarzałe, ale przynajmniej łatwe do znalezienia. Intensywność zwiedzania spowodowała, że ostatnie z osiedli (Siedlung Schillerpark) obejrzeliśmy jedynie z okien autobusu.

(Niniejszym dziękuję A. za to, że dzielnie towarzyszyła mi w poszukiwaniu zaginionych osiedli.)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s