Badania terenowe nad religią Polaków

(Lata mijają, a fascynacja autora bloga pierwszymi komuniami nie przemija).

Strona: delikatny róż wpadający w fiolet, ozdobiona w hostyjki. Zacznijmy od teorii: W eucharystii bowiem Pierwsza Komunia Święta jest sakramentem, symbolicznie przyjmującym młodego człowieka do grona tych, którzy bezpośrednio obcują z Bogiem. Lekki galimatias z tymi trudnymi słowami. Oprócz komunii jest także pierwsza spowiedź: Jest to praktyczny sprawdzian wiedzy, którą zdobywało na lekcjach religii na ten temat (…) to dla dziecka również stres, wywołany niepewnością dotyczącą rozgrzeszenia i wysokości zadanej pokuty.

Dalej są już konkrety: fryzury, sukienki, przyjęcia. No właśnie, dobrze, że Kaczyni modlą się za nami: Komunia w Wiosce Indiańskiej. (…) Zjazd plemienny, połączony ze zbiorowymi tańcami, śpiewami, konkursami i konkurencjami. Biesiada w plenerze w namiotach, wypoczynek na łonie natury! Sprawdzony, zdrowy i pożądany sposób na udane przyjęcie komunijne!

I kolejny niespodziewany element sakralny: Tort na komunię różni się od innych tortów. Ma on do spełnienia ważne zadanie. Pozwala podkreślić ważność uroczystości, nawiązuje kształtem i dodatkami do sensu duchowego tego dnia (…). Jednym słowem: sacrum w kremie. Ale to nie to ma kluczowe znaczenie. Nie, to różaniec komunijny (…) symbol naszej wiary.

(ze strony: http://www.komunie.com)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s