Plac Konfederacji, trzynasty sierpnia

Jedną z pierwszych kwestii, które porusza Ewangelia (według św. Łukasza zresztą) jest absurd biurokracji. Aby wypełnić obowiązek udziału w spisie powszechnym, prawodawca (o podobnej racjonalności jak nasi prawodawcy) nakazuje stosować kryterium miejsca urodzenia (ewentualnie: pochodzenia) głowy rodziny. Nieważne: dwieście kilometrów, nieważne: kobieta w ciąży, jakiś tępak za biurkiem (czy były wtedy biurka?) musi przyjąć zgłoszenie akurat tam, gdzie życzy sobie procedura. Bo procedura jest święta. Każda procedura jest święta. A myślenie nie jest najlepszą stroną urzędników (chodzi oczywiście o rzymskich urzędników w Palestynie, a nie o czwartorepublikańskich na 36. piętrze lub w wydziale spraw obywatelskich urzędu dzielnicy). Koszty też się nie liczą, bo obowiązek obowiązkiem jest, no i koniec.
„Obywatel Józef s. Jakuba, zam. Nazaret wraz z małżonką Marią c. Joachima, zam. Nazaret zobowiązany jest do stawienia się w terminie dwóch tygodni w miejscowości swojego pochodzenia (wpisuje urząd meldunkowy) Betlejem Judzkie w celu udziału w spisie powszechnym. Niewypełnienie obowiązku udziału w spisie jest wykroczeniem, zagrożonym karą grzywny.”

(Takie myśli mi po głowie chodziły, gdy jako obywatel prawy i sprawiedliwy oraz nowoprzysposobiony syn miasta Wa postanowiłem dziś uzyskać dowód osobisty – świadectwo przynależności do dumnego szczepu Lechitów, który Niemca już pod Cedynią pobił. Kolejka miała ze dwieście osób, urząd jeszcze zamknięty. Facet na końcu mówi, że był o siódmej. Kobieta radzi wpisanie się na listę kolejkową, bo według niej odczytywani będą uzyskiwać bezcenne numerki do Urzędu. Podszedłem. Zobaczyłem. Pomyślałem: Pocałujcie mnie w ….!)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s