Autor bloga popada wczesnym wieczorem w nastrój homiletyczny

Dla ludzi zaangażowanych w przeżywanie dramatu
scena życia jest przede wszystkim płaszczyzną spotkań
i rozstań, jest przestrzenią wolności, w której człowiek
szuka sobie domu, chleba, Boga i w której znajduje
cmentarz.

(Ksiądz Józef Tischner)

Napis ten wisiał przez sześć długich lat nad moim wygnańczym łóżkiem, w pokoiku z widokiem na drzewo, przedszkole i blok przy ulicy Bełdan, i czasem żałuję, że nie wisi teraz. Jak również żałuję, że nie wisi w mieszkaniach, gabinetach i archiwach (archiwa są szczególnie ważne, tam mieszka Prawda) zajadłych miłośników grzebania w cudzych dramatach.
Zresztą autor przyjaźnił się z Adamem M. (ale nie tym M. od skoków narciarskich), co zapewne dyskwalifikuje jego filozofię w oczach tuzów naszej czwartej republiki.

(Czasem sobie o tych słowach przypominam, gdy olśniewa mnie świadomość kruchości tego wszystkiego co mamy i tracimy. Jak dziś w kolejny bezśnieżny zimowy wieczór na melancholijnej ulicy Saskiej.
Bo – banalne jest moje przemyślenie – ważny jest człowiek, istota krótkożyjąca, często nieszczęśliwa, często pogubiona. Ważny jest człowiek w swoim dramatycznym kontekście. Nieważne, czy jest arcybiskupem, kontrolerem biletów autobusowych, czy może policjantem jak ten nieszczęśnik, który wybrał własną śmierć, przedtem zabijając w wypadku dwie osoby w miejscowości Wohyń w powiecie radzyńskim.
Ważny jest człowiek tu i teraz. Nie abstrakcyjna Prawda, nie abstrakcyjne Dobro, nawet nie abstrakcyjne Piękno.
Bez tej świadomości nie da się budować ani domu, ani państwa.)

(Wiem: w tym niewiarygodnie długim wpisie zgromadziłem kilka wiader moralizatorstwa połączonego z banałem. To teraz dam Czytelniczkom i Czytelnikom odpocząć. Milczeć będę przykładnie przez dni kilka…)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s