Pierre J. Mejlak, Co pozwala powiedzieć noc, Książkowe klimaty 2018

NIECZYNNA KSIEGARNIA EZOP
(Powody były czysto ekonomiczne. Ludzie nie czytają książek, fot. Maciej Kaczanowski, źródło: http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/zamkneli-ksiegarnie-w-centrum-lublina-istniala-59-lat-ludzie-nie-czytaja-ksiazek,n,1000202566.html)

– Autorka nalega, by wieczór autorski odbył się w Lublinie – poinformował polskiego wydawcę agent. – Proszę mnie nie pytać, dlaczego akurat to miasto. Nie mam zielonego pojęcia. Wola mistrza naszym rozkazem.

Ustalono datę imprezy w największej księgarni miasta, ruszyła promocja (s. 189).

Oczywiście najpierw nasuwa się pytanie, skąd autor z dalekiego kraju (byłem na Malcie, więc wiem, że daleko) zna Lublin. Dlaczego akurat to miasto, a nie dajmy na to Toruń? Ale pytaniem, które pojawia się zaraz potem, jest pytanie o to, która to mogłaby być księgarnia. Wcale nie łatwe. Jeszcze dwadzieścia lat temu było ich sporo, dziś musiałby to być empik w którymś z centrów handlowych. W przeciwieństwie do Bazylei, Lublin – miasto uniwersyteckie nie inwestuje w rynek księgarski. Przyznam, że gdy sobie wyobrażam ten wieczór autorski z ostatniego opowiadania jak rozgrywa się w Plazie albo Felicity, to cały urok tego, że dzieje się to w moim Lublinie, ginie raz dwa.

Mejlak pisze o życiu a życie w jego opowiadaniach składa się z serii małych i dużych kłamstw. Związki, pozornie całkiem w porządku, okazują się na dłuższą metę źródłem neurozy i jedynie śmierć – prawdziwa bądź udawana – pozwala na jako taką prawdę. Musiałem aż sprawdzić notę biograficzną: nie myliłem się – autor w wieku podobnym, to i przemyślenia o życiu podobne.

Każda z krótkich fabuł zaskakuje, choć te zaskoczenia – wiem, że zabrzmi to paradoksalnie – bywają przewidywalne. Nie oznacza to, że przyjemność jest mniejsza, nie, Mejlak perfekcyjnie wykorzystuje formę, przy okazji stawiając czytelnikowi straszne pytanie: co ty zrobiłeś ze swoim życiem?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s