W. H. Auden, Starożytni i my, Kronos 2017

08ac60abaa654754a22e481103a21d8e_400x400
(Tiziana Loiacono, Konstantyn, rzeźba w Pałacu Konserwatorów, Rzym, 2014 (c), źródło: tittiloi.tumblr.com)

Skoro: wszyscy jesteśmy wystawieni na pokusę czytania więcej poezji i prozy, oglądania więcej obrazów, słuchania więcej muzyki, niż jesteśmy w stanie przyswoić i wejść z nimi w stosowny dialog. W rezultacie takiego rozpasania nie otrzymujemy człowieka kulturalnego, lecz konsumenta: to, co czyta, na co patrzy, czego słucha, jest przez niego natychmiast zapomniane (s. 181), to czy autor bloga, przeskakując z tramwaju u podnóża świętej Anny, powinien starać się zapamiętać więcej?

Greków, którzy byli radykalnie od nas różni i dla których życie było tu i teraz, a pokój był czymś równie egzotycznym jak dla nas wojna. Rzymian, którzy od czasów Augusta nie stworzyli niczego wielkiego – zachodzi obawa, że społeczeństwo, zaślepione obfitością powstałą w wyniku wzrastającej płodności i pochwycone w pułapkę gładkiego przebiegu niekończącego się procesu, może już nie umieć rozpoznać własnej ulotności i daremności (s. 88, za „Kondycją ludzką” Arendt) – i na dodatek czytali na głos (wyobraźcie sobie te mamroczące fora). Chrześcijan, którzy w pewnym momencie – jak twierdzi Auden – prawie oszaleli ze swoimi herezjami i kontrherezjami.

Zapisywanie bloga jest być może formą zapamiętywania. Nie zmienia to faktu, że i my będziemy jak ci anonimowi Grecy, tak radykalnie odmienni od tych, którzy nas nazwą starożytnymi Europejczykami lub prehistorycznym Zachodem. Oczywiście jeśli tacy będą, zważywszy nasz potencjał do autodestrukcji. Jak zauważa Auden: wielu z nas prześladuje poczucie, że nasza cywilizacja (…) rozleci się na drobne kawałki, na co zresztą prawdopodobnie zasługuje (s. 122).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s