Dz.U. Pictures presents „Gwiazda”

(źródło: kinotavr.ru)

Tym się różnimy od zwierząt, że pozostaje po nas ten cały chłam – tak czy jakoś podobnie mówi staruszek, który mógłby być prorokiem, lecz nie jest prorokiem, bo jest kolekcjonerem zamkniętym w mieszkaniu. Więc celem naszego życia jest pozostawianie czegoś, czegoś stworzenie. (Autor bloga, który niegdyś chciał zostać hasłem w encyklopedii, bardzo dobrze to rozumie).

(Spojler) Zrozumie to też Rita, przedstawicielka pustego świata, wypranego z wartości, której nagle przyjdzie się skonfrontować z własną śmiercią. Nawet ten film mógłby się nazywać inaczej: „Nawrócenie Rity”, bo to o nią, przynajmniej w mojej opinii, chodzi.

(Dygresja: Rita z początku filmu przypomina owe damy z powieści Prousta: zaznające dostatku, znudzone codziennością, chadzające na przechadzki i z pewnym obrzydzeniem konstatujące, że poza wysublimowanymi formami, którymi się posługują, istnieje coś innego. Damy jak koty.)

Ten pusty świat moskiewskich oligarchów nie różni się zbytnio od sztucznej rzeczywistości konsumpcyjnego społeczeństwa w Polsce. No może tym, że wszystko tam jest do potęgi. Bogactwo, architektura, przesada.

„Gwiazda” to film zaskakujący. Reżyserka Anna Melikyan po raz kolejny uwspółcześnia ruską bajkę, więc da się rozbierać ten obraz zgodnie z zasadami Proppa. Nazwałbym go takim bajkowym naturalizmem.

Właściwie nawet miałem dać inną ocenę, ale obudziłem się w sobotę rano i pomyślałem, że „Gwiazda” ciągle we mnie siedzi. Opowieść o śmierci w świecie, który o niej, podobnie jak o wszystkim innym, co ważne, zapomina. Wiesz co się stanie? Zawiną cię w celofan i wyślą do krematorium.

Słowa klucze: stolec do analizy, syrenka, torebka za 40 tysięcy euro, buty Dolce & Gabbana, pierwszy mongolski kosmonauta: drugiego już nie było

(4,0/4,5; bonusowa ocena R.: coś pomiędzy 4 a 4,5)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s