Dz.U. Pictures presents „Felix i Meira”

(źródło: metafilms.ca)

Jest wczesny zimowy poranek, jeszcze przed świtem, śnieg leży na przedmieściach Montrealu. Ulicą idzie samotna dziewczyna i zagląda kochającym się ludziom w okna. Akordy na gitarze i ten jedyny, niepodrabialny głos: It’s four in the morning, the end of December … Czy można się nie zachwycić i nawet zapomnieć o tym, że na początku nieco się dłużyło i nie lepiło się w całość?

(Spojlery) Ten dramat, zauważa A., jest jak dramat antyczny, tragedia Antygony. Żadne z nich nie będzie szczęśliwe. Oni nie mogli być już szczęśliwi – podsumowuje A. Może, dodaje, siląc się na dowcip, autor bloga, ta poliamoria to nie jest głupi pomysł. Pomogłaby rozwiązać takie dylematy.

Musisz zrozumieć, że tak wygląda nasze życie – mówi mąż do Meiry w jidisz. Nasze życie to ten szabas, to dziecko (a powinno być dzieci więcej, nawet czternaścioro), ten brak muzyki. Innego życia nie ma. 

Meira wierzy jednak, że istnieje inne życie, takie zwyczajne jak samotne życie Felixa, który z kolei mówi w quebecoise francuskim, którego nie mogę zrozumieć. I można pójść potańczyć do portorykańskiej knajpy w Nowym Jorku, i jeszcze wiele innych rzeczy można robić w tym innym świecie.

Piękne są w filmie zimowe zdjęcia, gra aktorów ujmuje (te sceny z Meirą i jej córeczką nieckliwe) i zakończenie w odpowiednim miejscu. W dodatku można odkryć, że istnieje taka piosenkarka jak Wendy Rene. A. spodobał się Felix, a mi Meira, więc nawet w tym względzie zapanowała harmonia. Dobry początek festiwalu.

(Dopisane: powtarzamy cytat z męża, zdanie wypowiedziane do szczura walczącego w pułapce – Świat jest okrutny, przyjacielu!)

Słowa klucze: list od ojca, spodnie dżinsowe, tabletki antykoncepcyjne, Wenecja, pułapka na myszy

(4,0/4,5)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s