Wakacje z Jarosławem (odc. 7)

dionizje_1921_400x400
Zarzekałem się, że żadnej biografii Jarosława czytać nie będę – w ten sposób zacząłem wpis o biografii autorstwa Radziwona1, utyskując na nią co niemiara. Ale jednak pokusiło mnie kupić inną biografię (w dodatku tom dopiero pierwszy) i znowu utyskuję.

Wzorem niedoścignionym, jeśli chodzi o biografie, pozostaje dla mnie „Miłosz” Franaszka2. Autor „Innego życia” z trudem startuje w tych zawodach. Choć Jarosław mnie interesuje, książkę o nim czyta się z mozołem, bo po prostu bywa nieciekawa. Pierwsze rozdziały robią wrażenie bryku z „Książki moich wspomnień”. Im dalej w książce, tym lepiej: Romaniukowi bez emfazy udaje się oddać dramatyczność losów głównego bohatera (por. rozdział „Katastrofa”).

Plusem jest również to, że Romaniuk pisze o uczuciach. Właściwie nawet ciekawsze byłoby wycięcie z biografii partii dotyczących miejsc pracy, publikowanych utworów albo podróży po Ukrainie, a zostawienie samych miłości, miłostek i przyjaźni. Zwłaszcza, że autor nie wpada w żadną queerową narrację, co czyni tekst zobiektywizowanym. Tak, przeczytałbym książkę Radosława Romaniuka pt. „Wszystkie miłości Jarosława Iwaszkiewicza”.

Mistrz przy bliższym poznaniu okazał się człowiekiem pochłoniętym ratowaniem pokaźnego majątku teścia oraz korzystaniem z tegoż (s. 414).

(Radosław Romaniuk, Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza, t. 1, Iskry 2012)

______

1 O tej biografii pisałem tutaj.
2 O tamtej biografii pisałem tutaj.

(źródło: Dionizje, 1921. za: intertekst.com, ze zbiorów Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s