Oriana Fallaci, Inszallach, Świat Książki 2013 (odc. 2)

(wypisy)

Język mówiony jest z samej swej natury płaski i nieprecyzyjny. Nie pozwala się zastanowić, dobrać eleganckich i rozważnych słów, prowadzi do pochopnych sądów i nie dotrzymuje nam towarzystwa, ponieważ wymaga obecności innych. Język pisany natomiast pozwala zastanowić się, dobrać odpowiednie słowa (s. 200; tak na marginesie pisania listów, czekania na listy i rozkoszy ich otrzymywania).

Nie rozumiał (pewnego dnia zrozumie), że postęp zmienia ludzi tylko w niewielkim stopniu, że dobrobyt czyni ich słabszymi, że jego pradziadkowie nie tylko nie byli głupcami, ale byli mądrzejsi od niego, to znaczy od kogoś, kto łudzi się, że myśli samodzielnie, ponieważ studiuje na uniwersytecie albo czyta książki i gazety (s. 310; przyczynek do dyskusji o społeczeństwie konsumpcyjnym).

Przyjaźń jest rozwiązaniem chwilowym, sztucznym i często kłamstwem. Nie oczekuj nigdy od przyjaźni cudów, do których zdolna jest miłość: przyjaźń nie może zastąpić miłości. Nie może uratować nas przed samotnością, wypełnić pustki, ofiarować nam tego rodzaju obecności. Przyjaciele mają swoje własne życie, przyjaciół, swoje miłości. Są istotami niezależnymi, obcymi, chwilowym towarzystwem, a przede wszystkim nie mają wobec nas zobowiązań (s. 379; bardzo pesymistyczny wniosek, więc prawdziwa przyjaźń albo jest jakąś formą miłości, albo nie istnieje? a przecież my do Krakowa dla przyjaźni.)

Nie muszę przypominać, że aby czytać potrzebne jest minimum szarych komórek, to znaczy inteligencji i kultury, nie muszę podkreślać, że każdy idiota albo analfabeta za pomocą oczu i uszu może patrzeć na obrazy i słuchać głosu współczesnej Meduzy. Ale żeby żyć, żeby przetrwać, trzeba myśleć! (s. 422; #smierchumanistyki)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s