Niewiara w sobotę

Zwykle to na zaprzyjaźnionym blogu o reportażach pojawiają się relacje ze spotkań, tym razem jednak autor bloga uczestniczył – w ten smutny weekend w Lu. – w wydarzeniu ważnym na tyle, że wartym opisania.

Pomysłodawcą Kongresów Kultury Chrześcijańskiej w Lu. był abp Józef Życiński. I to jego brak podkreślano w trakcie debaty dwóch ambon w wieczornym kościele dominikanów. Brak uderzający zarówno w polskim, jak i lokalnym w Lu., kościele. Ten kongres jest inny – podkreślano w wypowiedziach. Po charyzmatycznym arcybiskupie – intelektualiście, postać obecnego metropolity Lu. wydaje się zupełnie bezbarwna.

Debata dwóch ambon (kto obejrzy kościół dominikanów w Lu. ten zrozumie o co chodzi z dwoma ambonami) dotycząca wiary i niewiary w Polsce była prowadzona przez o. Tomasza Dostatniego OP.

Stronę niedowiarków reprezentował red. Maciej Stasiński. Jego wypowiedź, całkiem wyważona, dotyczyła nie tyle problemów z wiarą, co problemów z Kościołem. Stąd nie przebiło się do dyskusji pytanie z nawy dotyczące neurologicznych skłonności do wiary lub niewiary. Stasiński sam siebie określił jako chrześcijanina antropologicznego. Rzeczywiście jego argumentacja raczej wiary u wierzącego nie podważała, ale pytania niewygodne stawiała.

Wypowiedź red. Adama Szostkiewicza bliższa mi była, jeśli chodzi o odczucia. Szostkiewicz mówił o wierze nie jako prostej odpowiedzi na dylematy człowieka, ale jako o największym z tych dylematów. Punktem wspólnym z wypowiedzią przedmówcy była sprawa Kościoła, dającego w Polsce negatywne świadectwo, odrzucającego dialog i zamykającego się w fanatyzmie. Ciężko się z tą diagnozą nie zgodzić.

Doskonałym podsumowaniem debaty był głos ks. Tomasza Halika: zupełnie inny niż głosy polskich hierarchów (już to kiedyś tutaj pisałem). Halik mówił o dialogu wierzących i niewierzących, jeszcze raz zwracając uwagę, że niewiara nie może oznaczać wyłączenia, stanowiąc bogactwo, które może uczyć wierzących.

Jako epilog: wycieczka po świeżo odnowionych krużgankach klasztoru dominikanów w Lu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s