List w Wa. Święta Rodzina

Od razu coś nie pasowało. Styl zmieniał się z akapitu na akapit. I nie były to zmiany delikatne. Raz był przymilny („Najpierw serdecznie, z szacunkiem i wdzięcznością”), raz – moralizująco-dydaktyczny („może to doprowadzić do cywilizacji post-ludzkiej” – ta figura retoryczna brzmiała wyjątkowo ciekawie), wreszcie pojawiał się ton karcący („nie jest moralnie dozwolony”). Wyjątkowa była też liczba banałów na wers. Autorowi bloga nie brzmiało to najlepiej.

Powiedzmy szczerze, nie brzmiało to wiarygodnie. Gromada bezdzietnych mężczyzn rozczulająca się nad urokami rodzicielstwa, a zwłaszcza wielodzietności. Skąd czerpią wiedzę o „chwilach pełnych rozmów i wzruszeń nad misterium życia”? I czy naprawdę o rodzicielstwie trzeba pisać w taki grafomański sposób? O ile z tezą o konsumpcyjnym traktowaniu dziecka nie będę się kłócił (w końcu w tym sezonie ciąża jest trendy, pieluszki są trendy, bobaski są trendy, natomiast bliźniacy trendy od paru sezonów nie są), o tyle posługiwanie się uogólnieniami było naprawdę obraźliwe dla umysłu. Autor bloga poczuł się urażony.

Czekałem na ten jeden fragment. Niepotrzebnie. Ani słowa o przemocy domowej. Rozwody są fe, przemocy domowej nie ma, jest tylko ciężka ręka ojca rodziny. Rózeczką dziateczki Duch Święty bić każe albo nie rózeczką, tylko kablem, pasem, sznurem. Zamiast tego cukierkowy obraz rodzicielstwa, kilka zakazów i ogólne zalecenie, że lekarstwem na wszystko jest odmawianie różańca. Tak jakby „Jasna Góra zwycięstwa” była szklana, a zza okien biskupich pałaców nie było widać rzeczywistości, która wcale czarno-biała nie jest. Autor bloga zirytował się.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s